Sidewalk Film Festival

From Bhamwiki
Revision as of 06:57, 1 December 2006 by Dystopos (Talk | contribs)

Jump to: navigation, search

The Sidewalk Moving Picture Festival is an annual film festival, started in 1999 by Erik Jambor, Kelly Franklin and Wayne Franklin. Jambor stepped down as executive director in December, 2006, citing disagreement with the board of directors, which is headed by Alan Hunter.

2006

The 8th Annual festival was held on September 22-24. Advance weekend passes were $25. The festival jury included Alison Dickey, Brian Gordon, Gabriel Wardell, Eric Campos, Skizz Cyzyk, Peter Gilbert, Alison Bagnall, Kent Osborne, and Steve Montal. There were 10 narrative features and 9 documentary features in competition:

Narrative features

  • The Big Bad Swim, Ishai Setton, director
  • Chalk, Mike Akel, director
  • Firefly, Pete Marcy, director
  • The Guatemalan Handshake, Todd Rohal, director
  • In Memorium, Amanda Gusack, director
  • Just Like the Son, Morgan J. Freeman, director
  • LOL, Joseph Swanberg, director
  • Puzzlehead, James Bai, director
  • Somebodies, Hadjii, director
  • We Go Way Back, Lynn Shelton, director

Documentary features

  • 10 MPH, Hunter Weeks, director
  • Awake, My Soul: The Story of the Sacred Harp, Matt & Erica Hinton, directors
  • Class Act, Sara Sackner, director
  • Danielson: A Family Movie, J. L. Aronson, director
  • Darkon, Andrew Neel & Luke Meyer, directors
  • Jam, Hunter Weeks, director
  • Muskrat Lovely, Amy Nicholson, director
  • The Trials of Darryl Hunt, Ricki Stern & Annie Sundberg, directors
  • Time and Tide, Julie Bayer & Josh Salzman, directors

Awards

  • Best Feature: LOL
  • Best Documentary, feature length: The Trials of Darryl Hunt
  • Best Short Documentary: Geocaching
  • Best Alabama Documentary: She's a Lady
  • Best Alabama Film: Gouash
  • Best Short: Vacationland
  • Best Student Film: Our Man in Nirvana
  • Best Student Documentary: Yard Sale
  • Best Animated Film: Copenhagen Cycles
  • Kathryn Tucker Windham Storytelling Award: Binta and the Great Idea
  • Audience Choice Award: Heavens Fall
  • Audience Choice Documentary: The Trials of Darryl Hunt
  • Audience Choice Short: Thornton Dial
  • Audience Choice Alabama Short: Piece of Cake

2005

The 7th annual festival took place September 23-25.

Awards

  • Best Feature: The Puffy Chair
  • Best Director, narrative feature: Andrew Bujalski (Mutual Appreciation)
  • Special Mention: Four Eyed Monsters
  • Best Ensemble Cast: Swimmers
  • Best Cinematography: Americano
  • Best Documentary, feature length: Lucha Libra: Life Behind the Mask
  • Best Short Documentary: Charles Moore: I Fight With My Camera
  • Special Jury Award for Cultural Significance: Music is My Life, Politics My Mistress
  • Best Student Documentary: Miss Lil's Camp
  • Best Short: SPAM-KU
  • Best Student Film: Test Day
  • Best Animated Film: Quest for the Orb
  • Kathryn Tucker Windham Storytelling Award: Pee Shy
  • Special Jury Prize for Short Films: Dare
  • Audience Choice Award: Novem
  • Audience Choice Documentary: Favela Rising
  • Audience Choice Short: Pee Shy
  • Audience Choice Alabama Short: A Modest Proposal
  • Alabama Citation, Excellence in Imagery: Mindwalk
  • Alabama Citation, Excellence in Cinematography: The Girlfriend/Who Killed Tangerine?
  • Alabama Citation, Excellence in Casting: Air Band
  • Alabama Citation, Excellence in Multimedia: Portrait of a Girl
  • Alabama Citation, Excellence in Soundtrack: Mindwalk
  • Alabama Citation, Excellence in Animation: The Fanciful Gentleman
  • Alabama Citation, Excellence in Drama: Birthday Wish
  • Alabama Citation, F***ing Funny Awards: The 3 R's, A Modest Proposal, Testosterino
  • Alabama Citation, Excellence in Student Filmmaking: Straw Man Unyielding
  • Alabama Citation, Excellence in Cinematic Innovation: Gratuitous
  • Alabama Citation, Excellence in Acting: Austin McDonald (Straw Man Unyielding), George Milton (A Modest Proposal), Stephanie Schnorbus (The Girlfriend), Stephen Williams (Straw Man Unyielding)
  • Sidewrite Grand Prize: Muckfuppet by Kenn McCracken
  • Production Prize: Waiting by Mary Cathryn Wendt
  • Alabama Student Filmmaking Grand Prize: The Force of Attraction
  • Alabama Student Filmmaking Special Jury Prize: The Weight of Life
  • Alabama Student Filmmaking Special Mention: Free Running
  • "Spirit of Sidewalk" award: John C. Reilly.

2004

The 6th annual festival took place September 23-26 in 7 venues. The jury included Eric Campos from Film Threat magazine, Gill Holland, Don Myrick, Peter Gilbert, Lucia Small, Gabe Wardell, Skizz Cyzyk, Steve Montal, Michael Grady, and Daniel Wallace.

Awards

  • Best Feature: Alice's Misadventures in Wonderland
  • Special Feature Jury Award: Piggie
  • Best Documentary: The Loss of Nameless Things
  • Best Short Documentary: Benching: The Art of Watching Trains
  • Special Documentary Jury Human Rights Award: A Stone's Throw Away
  • Special Documentary Jury Award: The Puppeteer
  • Best Short Film: Perils in Nude Modeling
  • Special Short Film Jury Award: The Climactic Death of Dark Ninja
  • Best Student Film: Why the Anderson Children Didn't Come to Dinner
  • Best Animated Film: The Balloon
  • Special Jury Award in Animation: Oedipus
  • Kathryn Tucker Windham Storytelling Award: Tacklebox
  • Audience Choice Feature: Woman Thou Art Loosed
  • Audience Choice Documentary: Kathryn: The Story of a Teller
  • Audience Choice Short: The Puppeteer
  • Audience Choice Alabama Spectrum: Who is Colin Cherry?

References

  • Carlton, Bob (December 1, 2006) "Sidewalk film festival founding director resigns." Birmingham News.

External links