Sidewalk Film Festival

From Bhamwiki
Revision as of 12:35, 5 September 2006 by Dystopos (Talk | contribs)

Jump to: navigation, search

The Sidewalk Moving Picture Festival is an annual film festival, started in 1999 by Erik Jambor, Kelly Franklin and Wayne Franklin.

2006

The 8th Annual festival is scheduled for September 22-24. Advance weekend passes are $25. There are 10 narrative features and 9 documentary features in competition:

Narrative features

  • The Big Bad Swim, Ishai Setton, director
  • Chalk, Mike Akel, director
  • Firefly, Pete Marcy, director
  • The Guatemalan Handshake, Todd Rohal, director
  • In Memorium, Amanda Gusack, director
  • Just Like the Son, Morgan J. Freeman, director
  • LOL, Joseph Swanberg, director
  • Puzzlehead, James Bai, director
  • Somebodies, Hadjii, director
  • We Go Way Back, Lynn Shelton, director

Documentary features

  • 10 MPH, Hunter Weeks, director
  • Awake, My Soul: The Story of the Sacred Harp, Matt & Erica Hinton, directors
  • Class Act, Sara Sackner, director
  • Danielson: A Family Movie, J. L. Aronson, director
  • Darkon, Andrew Neel & Luke Meyer, directors
  • Jam, Hunter Weeks, director
  • Muskrat Lovely, Amy Nicholson, director
  • The Trials of Darryl Hunt, Ricki Stern & Annie Sundberg, directors
  • Time and Tide, Julie Bayer & Josh Salzman, directors

2005

The 7th annual festival took place September 23-25.

Awards

  • Best Feature: The Puffy Chair
  • Best Director, narrative feature: Andrew Bujalski (Mutual Appreciation)
  • Special Mention: Four Eyed Monsters
  • Best Ensemble Cast: Swimmers
  • Best Cinematography: Americano
  • Best Documentary, feature length: Lucha Libra: Life Behind the Mask
  • Best Short Documentary: Charles Moore: I Fight With My Camera
  • Special Jury Award for Cultural Significance: Music is My Life, Politics My Mistress
  • Best Student Documentary: Miss Lil's Camp
  • Best Short: SPAM-KU
  • Best Student Film: Test Day
  • Best Animated Film: Quest for the Orb
  • Kathryn Tucker Windham Storytelling Award: Pee Shy
  • Special Jury Prize for Short Films: Dare
  • Audience Choice Award: Novem
  • Audience Choice Documentary: Favela Rising
  • Audience Choice Short: Pee Shy
  • Audience Choice Alabama Short: A Modest Proposal
  • Alabama Citation, Excellence in Imagery: Mindwalk
  • Alabama Citation, Excellence in Cinematography: The Girlfriend/Who Killed Tangerine?
  • Alabama Citation, Excellence in Casting: Air Band
  • Alabama Citation, Excellence in Multimedia: Portrait of a Girl
  • Alabama Citation, Excellence in Soundtrack: Mindwalk
  • Alabama Citation, Excellence in Animation: The Fanciful Gentleman
  • Alabama Citation, Excellence in Drama: Birthday Wish
  • Alabama Citation, F***ing Funny Awards: The 3 R's, A Modest Proposal, Testosterino
  • Alabama Citation, Excellence in Student Filmmaking: Straw Man Unyielding
  • Alabama Citation, Excellence in Cinematic Innovation: Gratuitous
  • Alabama Citation, Excellence in Acting: Austin McDonald (Straw Man Unyielding), George Milton (A Modest Proposal), Stephanie Schnorbus (The Girlfriend), Stephen Williams (Straw Man Unyielding)
  • Sidewrite Grand Prize: Muckfuppet by Kenn McCracken
  • Production Prize: Waiting by Mary Cathryn Wendt
  • Alabama Student Filmmaking Grand Prize: The Force of Attraction
  • Alabama Student Filmmaking Special Jury Prize: The Weight of Life
  • Alabama Student Filmmaking Special Mention: Free Running
  • "Spirit of Sidewalk" award: John C. Reilly.

External links