2016 Shelby County municipal elections: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(Created page with "'''2012 Shelby County municipal elections''' were held August 23, 2016 in several Shelby County cities and towns. For results from other Birmingham-area muni...") |
(→Helena) |
||
(5 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 4: | Line 4: | ||
==[[Alabaster]]== | ==[[Alabaster]]== | ||
*[[Mayor of Alabaster|Mayor]]: [[Marty Handlon]] (incumbent), [[Larry Sailes]] | *[[Mayor of Alabaster|Mayor]]: [[Marty Handlon]] (incumbent) 2906 votes, winner; [[Larry Sailes]] 541 votes | ||
*[[Alabaster City Council|Council]]: | *[[Alabaster City Council|Council]]: | ||
**Ward 1: [[Sophie Martin]] (incumbent), [[Lee Cunningham]] | **Ward 1: [[Sophie Martin]] (incumbent), winner; [[Lee Cunningham]] | ||
**Ward 2: [[Rick Ellis]], [[Matthew Penhale]] | **Ward 2: [[Rick Ellis]], winner; [[Matthew Penhale]] | ||
**Ward 3: uncontested | **Ward 3: uncontested | ||
**Ward 4: [[Rick Walters]] (incumbent) | **Ward 4: [[Greg Farrell]], winner; [[Rick Walters]] (incumbent) | ||
**Ward 5: [[Russell Bedsole]] (incumbent), [[Jamia Alexander-Williams]] | **Ward 5: [[Russell Bedsole]] (incumbent), winner; [[Jamia Alexander-Williams]] | ||
**Ward 6: uncontested | **Ward 6: uncontested | ||
**Ward 7: [[Kerri Bell Pate]], [[Eric Starling]] | **Ward 7: [[Kerri Bell Pate]], winner; [[Eric Starling]] | ||
==[[Calera]]== | ==[[Calera]]== | ||
*[[Mayor of Calera|Mayor]]: [[Jon Graham]] (incumbent, unopposed) | *[[Mayor of Calera|Mayor]]: [[Jon Graham]] (incumbent, unopposed) | ||
*[[Calera City Council|Council]] (6 seats at large): [[David Bradshaw]] (incumbent), [[Chris Bunn]] (incumbent), [[Philip Busby]] (incumbent), [[Ernest Montgomery]] (incumbent), [[Kay Snowden-Turner]] (incumbent), [[Alan Watts]] (incumbent) | *[[Calera City Council|Council]] (6 seats at large): | ||
** [[David Bradshaw]] (incumbent), [[Chris Bunn]] (incumbent), [[Philip Busby]] (incumbent), [[Ernest Montgomery]] (incumbent), [[Kay Snowden-Turner]] (incumbent), [[Alan Watts]] (incumbent) | |||
** Also ran: [[Derrick Bryant]], [[Kenneth Cost]], [[Terry Hall]] | |||
==[[Chelsea]]== | ==[[Chelsea]]== | ||
* [[Mayor of Chelsea|Mayor]]: [[Dale Neuendorf]], [[Alison Moore Nichols | * [[Mayor of Chelsea|Mayor]]: [[Tony Picklesimer]], 1,064 votes (54%) in runoff, winner; [[Dale Neuendorf]], 799 votes (46%) in runoff; [[Alison Moore Nichols]] | ||
* [[Chelsea City Council|Council]]: | * [[Chelsea City Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[ | **Place 1: [[Cody Sumners]], winner; [[Robert Barnes]] | ||
**Place 2: [[ | **Place 2: [[Scott Weygand]], winner; [[Chris Thomas]] | ||
**Place 3: [[David Ingram]] (incumbent), [[Gary Isbell]] | **Place 3: [[David Ingram]] (incumbent), winner; [[Gary Isbell]] | ||
**Place 4: [[Tiffany Bittner]], [[David Calhoun]] | **Place 4: [[Tiffany Bittner]], winner; [[David Calhoun]] | ||
**Place 5: [[ | **Place 5: [[Casey Morris]], winner; [[Elizabeth Cooley]], [[Tom Holcombe]] | ||
==[[Helena]]== | ==[[Helena]]== | ||
*[[Mayor of Helena|Mayor]]: [[ | * [[Mayor of Helena|Mayor]]: [[Mark R. Hall]], unopposed | ||
*[[Helena City Council|Council]]: | * [[Helena City Council|Council]]: | ||
**Place 1: | ** Place 1: [[Leigh Hulsey]], unopposed | ||
**Place 2: | ** Place 2: [[Mike Jones (Helena)|Mike Jones]], unopposed | ||
**Place 3: | ** Place 3: [[Alice Lobell]] 688 votes, winner; [[Cris Nelson]] (incumbent) 650 votes | ||
**Place 4: [[Laura Joseph]], [[Tangee Edwards]] | ** Place 4: [[Laura Joseph]] 936 votes, winner; [[Tangee Edwards]] 387 votes | ||
**Place 5: | ** Place 5: [[Hewy Woodman]], unopposed | ||
==[[Indian Springs Village]]== | ==[[Indian Springs Village]]== | ||
Line 41: | Line 43: | ||
**Place 1: uncontested | **Place 1: uncontested | ||
**Place 2: uncontested | **Place 2: uncontested | ||
**Place 3: [[Brian Stauss|Brian G. Stauss]] (incumbent), [[Robert Burr]] | **Place 3: [[Brian Stauss|Brian G. Stauss]] (incumbent), winner; [[Robert Burr]] | ||
**Place 4: uncontested | **Place 4: uncontested | ||
**Place 5: [[Bart Trammell]] (incumbent) | **Place 5: [[C. Dale Elliott]], winner; [[Bart Trammell]] (incumbent) | ||
==[[Montevallo]]== | ==[[Montevallo]]== | ||
*[[Mayor of Montevallo|Mayor]]: [[Hollie Cost]] (incumbent), [[Earl Cunningham]] | *[[Mayor of Montevallo|Mayor]]: [[Hollie Cost]] (incumbent) 492 votes, winner; [[Earl Cunningham]] 321 votes | ||
*[[Montevallo City Council|Council]]: | *[[Montevallo City Council|Council]]: | ||
** District 1: [[Rusty Nix]] (incumbent), [[Joyce Jones]] | ** District 1: [[Rusty Nix]] (incumbent), winner; [[Joyce Jones]] | ||
** District 2: uncontested | ** District 2: uncontested | ||
** District 3: [[Tiffany Bunt]], [[Lee Waites]] | ** District 3: [[Tiffany Bunt]], winner; [[Lee Waites]] | ||
** District 4: uncontested | ** District 4: uncontested | ||
** District 5: [[ | ** District 5: [[Matt Walker]], winner; [[Bill Glosson]] | ||
==[[Pelham]]== | ==[[Pelham]]== | ||
* [[Mayor of Pelham|Mayor]]: [[Gary Waters]] (incumbent), [[Lenny Glynn]] | * [[Mayor of Pelham|Mayor]]: [[Gary Waters]] (incumbent) 1656 votes, winner; [[Lenny Glynn]] 1051 votes | ||
*[[Pelham City Council|Council]]: | *[[Pelham City Council|Council]]: | ||
** Place 1: [[ | ** Place 1: [[Rick Hayes]], winner; [[Lucas Burger]], [[Kaneshia Sims]], [[Rick Wash]] | ||
** Place 2: [[Ron Scott]] (incumbent), [[Don Green]], [[Tommy Johnson]] | ** Place 2: [[Ron Scott]] (incumbent) 807 votes (53%) in runoff, winner; [[Don Green]], 700 votes (46%) in runoff; [[Tommy Johnson]] | ||
** Place 3: [[ | ** Place 3: [[Beth McMillan]], winner; [[Marco Gonzalez]] | ||
** Place 4: [[Maurice Mercer]] (incumbent), [[Scott Christian]] | ** Place 4: [[Maurice Mercer]] (incumbent), winner; [[Scott Christian]] | ||
** Place 5: [[ | ** Place 5: [[Mildred Lanier]] and [[Karyl Rice]], runoff; [[Mike Freeman]] | ||
==[[Vincent]]== | ==[[Vincent]]== | ||
Line 68: | Line 70: | ||
**District 1: uncontested | **District 1: uncontested | ||
**District 2: uncontested | **District 2: uncontested | ||
**District 3: [[Johnny Edwards]] (incumbent), [[Jerry Raley]] | **District 3: [[Johnny Edwards]] (incumbent), winner; [[Jerry Raley]] | ||
**District 4: [[Ralph Kimble Jr]] (incumbent), [[Joshua Youngblood]] | **District 4: [[Ralph Kimble Jr]] (incumbent), winner; [[Joshua Youngblood]] | ||
**District 5: [[Mary Lee Reynolds]] (incumbent), [[Faye Reynolds]] | **District 5: [[Mary Lee Reynolds]] (incumbent), winner; [[Faye Reynolds]] | ||
==[[Westover]]== | ==[[Westover]]== | ||
*[[Mayor of Westover|Mayor]]: [[Larry Riggins]], winner; [[Mark McLaughlin]] (incumbent), | |||
*[[Mayor of Westover|Mayor]]: [[Mark McLaughlin]] (incumbent), | |||
*[[Westover Town Council|Council]]: | *[[Westover Town Council|Council]]: | ||
**Place 1: uncontested | **Place 1: uncontested | ||
**Place 2: [[Wayne Jones]], [[Branon King]] | **Place 2: [[Wayne Jones]], winner; [[Branon King]] | ||
**Place 3: [[Annette Tyler]] (incumbent), [[Frankie Chappell Osborn]] | **Place 3: [[Annette Tyler]] (incumbent), winner; [[Frankie Chappell Osborn]] | ||
**Place 4: uncontested | **Place 4: uncontested | ||
**Place 5: [[Jeanne Champion-Fisch]] (incumbent), [[Paul Grater]] | **Place 5: [[Jeanne Champion-Fisch]] (incumbent), winner; [[Paul Grater]] | ||
==[[Wilsonville]]== | ==[[Wilsonville]]== | ||
*[[Mayor of Wilsonville|Mayor]]: [[Rosemary Liveoak]] (incumbent), [[Lee McCarty]] | *[[Mayor of Wilsonville|Mayor]]: [[Rosemary Liveoak]] (incumbent), [[Lee McCarty]] | ||
*[[Wilsonville City Council|Council]] (7 seats at large): [[ | **[[Wilsonville City Council|Council]] (7 seats at large): [[Melissa Rosetta]] (incumbent), [[Richard Atchison]], [[Larry Cohill]], [[W. Gordon Fluker]], [[Ivan Greene]], [[Ricky Ray Morris]], [[Blake Ray]] | ||
** Also ran: [[Calvin Gill]] (incumbent), [[Pat Johnson|Patricia R. "Pat" Johnson]] (incumbent), [[Terry Newman]] (incumbent), [[N. Alan Revis]] (incumbent),[[Anne Phelps]], [[Lane Ross]] | |||
==[[Wilton]]== | ==[[Wilton]]== | ||
Line 98: | Line 98: | ||
==References== | ==References== | ||
* Hrynkiw, Ivana (August 12, 2016) "Birmingham area municipal elections 2016: What you need to know." {{BN}}. | * Hrynkiw, Ivana (August 12, 2016) "Birmingham area municipal elections 2016: What you need to know." {{BN}} | ||
* Hrynkiw, Ivana (August 23, 2016) "Birmingham area elections 2016: Hoover, Vestavia Hills elect new mayors." {{BN}} | |||
[[Category:Shelby County]] | [[Category:Shelby County]] | ||
[[Category:Municipal elections]] | [[Category:Municipal elections|Shelby County 2016]] | ||
[[Category:2016 events]] | [[Category:2016 events]] |
Latest revision as of 09:47, 27 January 2022
2012 Shelby County municipal elections were held August 23, 2016 in several Shelby County cities and towns.
For results from other Birmingham-area municipalities, see 2016 municipal elections.
Alabaster
- Mayor: Marty Handlon (incumbent) 2906 votes, winner; Larry Sailes 541 votes
- Council:
- Ward 1: Sophie Martin (incumbent), winner; Lee Cunningham
- Ward 2: Rick Ellis, winner; Matthew Penhale
- Ward 3: uncontested
- Ward 4: Greg Farrell, winner; Rick Walters (incumbent)
- Ward 5: Russell Bedsole (incumbent), winner; Jamia Alexander-Williams
- Ward 6: uncontested
- Ward 7: Kerri Bell Pate, winner; Eric Starling
Calera
- Mayor: Jon Graham (incumbent, unopposed)
- Council (6 seats at large):
- David Bradshaw (incumbent), Chris Bunn (incumbent), Philip Busby (incumbent), Ernest Montgomery (incumbent), Kay Snowden-Turner (incumbent), Alan Watts (incumbent)
- Also ran: Derrick Bryant, Kenneth Cost, Terry Hall
Chelsea
- Mayor: Tony Picklesimer, 1,064 votes (54%) in runoff, winner; Dale Neuendorf, 799 votes (46%) in runoff; Alison Moore Nichols
- Council:
- Place 1: Cody Sumners, winner; Robert Barnes
- Place 2: Scott Weygand, winner; Chris Thomas
- Place 3: David Ingram (incumbent), winner; Gary Isbell
- Place 4: Tiffany Bittner, winner; David Calhoun
- Place 5: Casey Morris, winner; Elizabeth Cooley, Tom Holcombe
Helena
- Mayor: Mark R. Hall, unopposed
- Council:
- Place 1: Leigh Hulsey, unopposed
- Place 2: Mike Jones, unopposed
- Place 3: Alice Lobell 688 votes, winner; Cris Nelson (incumbent) 650 votes
- Place 4: Laura Joseph 936 votes, winner; Tangee Edwards 387 votes
- Place 5: Hewy Woodman, unopposed
Indian Springs Village
- Mayor: uncontested
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: Brian G. Stauss (incumbent), winner; Robert Burr
- Place 4: uncontested
- Place 5: C. Dale Elliott, winner; Bart Trammell (incumbent)
Montevallo
- Mayor: Hollie Cost (incumbent) 492 votes, winner; Earl Cunningham 321 votes
- Council:
- District 1: Rusty Nix (incumbent), winner; Joyce Jones
- District 2: uncontested
- District 3: Tiffany Bunt, winner; Lee Waites
- District 4: uncontested
- District 5: Matt Walker, winner; Bill Glosson
Pelham
- Mayor: Gary Waters (incumbent) 1656 votes, winner; Lenny Glynn 1051 votes
- Council:
- Place 1: Rick Hayes, winner; Lucas Burger, Kaneshia Sims, Rick Wash
- Place 2: Ron Scott (incumbent) 807 votes (53%) in runoff, winner; Don Green, 700 votes (46%) in runoff; Tommy Johnson
- Place 3: Beth McMillan, winner; Marco Gonzalez
- Place 4: Maurice Mercer (incumbent), winner; Scott Christian
- Place 5: Mildred Lanier and Karyl Rice, runoff; Mike Freeman
Vincent
- Mayor: Ray McAllister (incumbent), Joey Cobb
- Council:
- District 1: uncontested
- District 2: uncontested
- District 3: Johnny Edwards (incumbent), winner; Jerry Raley
- District 4: Ralph Kimble Jr (incumbent), winner; Joshua Youngblood
- District 5: Mary Lee Reynolds (incumbent), winner; Faye Reynolds
Westover
- Mayor: Larry Riggins, winner; Mark McLaughlin (incumbent),
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: Wayne Jones, winner; Branon King
- Place 3: Annette Tyler (incumbent), winner; Frankie Chappell Osborn
- Place 4: uncontested
- Place 5: Jeanne Champion-Fisch (incumbent), winner; Paul Grater
Wilsonville
- Mayor: Rosemary Liveoak (incumbent), Lee McCarty
- Council (7 seats at large): Melissa Rosetta (incumbent), Richard Atchison, Larry Cohill, W. Gordon Fluker, Ivan Greene, Ricky Ray Morris, Blake Ray
- Also ran: Calvin Gill (incumbent), Patricia R. "Pat" Johnson (incumbent), Terry Newman (incumbent), N. Alan Revis (incumbent),Anne Phelps, Lane Ross
Wilton
- Mayor: Jessica Smitherman Martin (acting incumbent), Bryan Gandy, Deborah Ann Hudson
- Council:
- District 1: Valerie Brown, Casie Matthews
- District 2: uncontested
- District 3: William Darden, Jo Ann Hamm
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
References
- Hrynkiw, Ivana (August 12, 2016) "Birmingham area municipal elections 2016: What you need to know." The Birmingham News
- Hrynkiw, Ivana (August 23, 2016) "Birmingham area elections 2016: Hoover, Vestavia Hills elect new mayors." The Birmingham News