2016 Shelby County municipal elections: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
(→Helena) |
||
(3 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 21: | Line 21: | ||
==[[Chelsea]]== | ==[[Chelsea]]== | ||
* [[Mayor of Chelsea|Mayor]]: [[Dale Neuendorf]], [[Alison Moore Nichols | * [[Mayor of Chelsea|Mayor]]: [[Tony Picklesimer]], 1,064 votes (54%) in runoff, winner; [[Dale Neuendorf]], 799 votes (46%) in runoff; [[Alison Moore Nichols]] | ||
* [[Chelsea City Council|Council]]: | * [[Chelsea City Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[ | **Place 1: [[Cody Sumners]], winner; [[Robert Barnes]] | ||
**Place 2: [[ | **Place 2: [[Scott Weygand]], winner; [[Chris Thomas]] | ||
**Place 3: [[David Ingram]] (incumbent), [[Gary Isbell]] | **Place 3: [[David Ingram]] (incumbent), winner; [[Gary Isbell]] | ||
**Place 4: [[Tiffany Bittner]], [[David Calhoun]] | **Place 4: [[Tiffany Bittner]], winner; [[David Calhoun]] | ||
**Place 5: [[ | **Place 5: [[Casey Morris]], winner; [[Elizabeth Cooley]], [[Tom Holcombe]] | ||
==[[Helena]]== | ==[[Helena]]== | ||
*[[Mayor of Helena|Mayor]]: [[ | * [[Mayor of Helena|Mayor]]: [[Mark R. Hall]], unopposed | ||
*[[Helena City Council|Council]]: | * [[Helena City Council|Council]]: | ||
**Place 1: | ** Place 1: [[Leigh Hulsey]], unopposed | ||
**Place 2: | ** Place 2: [[Mike Jones (Helena)|Mike Jones]], unopposed | ||
**Place 3: | ** Place 3: [[Alice Lobell]] 688 votes, winner; [[Cris Nelson]] (incumbent) 650 votes | ||
**Place 4: [[Laura Joseph]], [[Tangee Edwards]] | ** Place 4: [[Laura Joseph]] 936 votes, winner; [[Tangee Edwards]] 387 votes | ||
**Place 5: | ** Place 5: [[Hewy Woodman]], unopposed | ||
==[[Indian Springs Village]]== | ==[[Indian Springs Village]]== | ||
Line 43: | Line 43: | ||
**Place 1: uncontested | **Place 1: uncontested | ||
**Place 2: uncontested | **Place 2: uncontested | ||
**Place 3: [[Brian Stauss|Brian G. Stauss]] (incumbent), [[Robert Burr]] | **Place 3: [[Brian Stauss|Brian G. Stauss]] (incumbent), winner; [[Robert Burr]] | ||
**Place 4: uncontested | **Place 4: uncontested | ||
**Place 5: [[Bart Trammell]] (incumbent) | **Place 5: [[C. Dale Elliott]], winner; [[Bart Trammell]] (incumbent) | ||
==[[Montevallo]]== | ==[[Montevallo]]== | ||
*[[Mayor of Montevallo|Mayor]]: [[Hollie Cost]] (incumbent), [[Earl Cunningham]] | *[[Mayor of Montevallo|Mayor]]: [[Hollie Cost]] (incumbent) 492 votes, winner; [[Earl Cunningham]] 321 votes | ||
*[[Montevallo City Council|Council]]: | *[[Montevallo City Council|Council]]: | ||
** District 1: [[Rusty Nix]] (incumbent), [[Joyce Jones]] | ** District 1: [[Rusty Nix]] (incumbent), winner; [[Joyce Jones]] | ||
** District 2: uncontested | ** District 2: uncontested | ||
** District 3: [[Tiffany Bunt]], [[Lee Waites]] | ** District 3: [[Tiffany Bunt]], winner; [[Lee Waites]] | ||
** District 4: uncontested | ** District 4: uncontested | ||
** District 5: [[ | ** District 5: [[Matt Walker]], winner; [[Bill Glosson]] | ||
==[[Pelham]]== | ==[[Pelham]]== | ||
* [[Mayor of Pelham|Mayor]]: [[Gary Waters]] (incumbent), [[Lenny Glynn]] | * [[Mayor of Pelham|Mayor]]: [[Gary Waters]] (incumbent) 1656 votes, winner; [[Lenny Glynn]] 1051 votes | ||
*[[Pelham City Council|Council]]: | *[[Pelham City Council|Council]]: | ||
** Place 1: [[ | ** Place 1: [[Rick Hayes]], winner; [[Lucas Burger]], [[Kaneshia Sims]], [[Rick Wash]] | ||
** Place 2: [[Ron Scott]] (incumbent), [[Don Green]], [[Tommy Johnson]] | ** Place 2: [[Ron Scott]] (incumbent) 807 votes (53%) in runoff, winner; [[Don Green]], 700 votes (46%) in runoff; [[Tommy Johnson]] | ||
** Place 3: [[ | ** Place 3: [[Beth McMillan]], winner; [[Marco Gonzalez]] | ||
** Place 4: [[Maurice Mercer]] (incumbent), [[Scott Christian]] | ** Place 4: [[Maurice Mercer]] (incumbent), winner; [[Scott Christian]] | ||
** Place 5: [[ | ** Place 5: [[Mildred Lanier]] and [[Karyl Rice]], runoff; [[Mike Freeman]] | ||
==[[Vincent]]== | ==[[Vincent]]== | ||
Line 70: | Line 70: | ||
**District 1: uncontested | **District 1: uncontested | ||
**District 2: uncontested | **District 2: uncontested | ||
**District 3: [[Johnny Edwards]] (incumbent), [[Jerry Raley]] | **District 3: [[Johnny Edwards]] (incumbent), winner; [[Jerry Raley]] | ||
**District 4: [[Ralph Kimble Jr]] (incumbent), [[Joshua Youngblood]] | **District 4: [[Ralph Kimble Jr]] (incumbent), winner; [[Joshua Youngblood]] | ||
**District 5: [[Mary Lee Reynolds]] (incumbent), [[Faye Reynolds]] | **District 5: [[Mary Lee Reynolds]] (incumbent), winner; [[Faye Reynolds]] | ||
==[[Westover]]== | ==[[Westover]]== | ||
*[[Mayor of Westover|Mayor]]: [[Larry Riggins]], winner; [[Mark McLaughlin]] (incumbent), | |||
*[[Mayor of Westover|Mayor]]: [[Mark McLaughlin]] (incumbent), | |||
*[[Westover Town Council|Council]]: | *[[Westover Town Council|Council]]: | ||
**Place 1: uncontested | **Place 1: uncontested | ||
**Place 2: [[Wayne Jones]], [[Branon King]] | **Place 2: [[Wayne Jones]], winner; [[Branon King]] | ||
**Place 3: [[Annette Tyler]] (incumbent), [[Frankie Chappell Osborn]] | **Place 3: [[Annette Tyler]] (incumbent), winner; [[Frankie Chappell Osborn]] | ||
**Place 4: uncontested | **Place 4: uncontested | ||
**Place 5: [[Jeanne Champion-Fisch]] (incumbent), [[Paul Grater]] | **Place 5: [[Jeanne Champion-Fisch]] (incumbent), winner; [[Paul Grater]] | ||
==[[Wilsonville]]== | ==[[Wilsonville]]== | ||
*[[Mayor of Wilsonville|Mayor]]: [[Rosemary Liveoak]] (incumbent), [[Lee McCarty]] | *[[Mayor of Wilsonville|Mayor]]: [[Rosemary Liveoak]] (incumbent), [[Lee McCarty]] | ||
*[[Wilsonville City Council|Council]] (7 seats at large): [[ | **[[Wilsonville City Council|Council]] (7 seats at large): [[Melissa Rosetta]] (incumbent), [[Richard Atchison]], [[Larry Cohill]], [[W. Gordon Fluker]], [[Ivan Greene]], [[Ricky Ray Morris]], [[Blake Ray]] | ||
** Also ran: [[Calvin Gill]] (incumbent), [[Pat Johnson|Patricia R. "Pat" Johnson]] (incumbent), [[Terry Newman]] (incumbent), [[N. Alan Revis]] (incumbent),[[Anne Phelps]], [[Lane Ross]] | |||
==[[Wilton]]== | ==[[Wilton]]== | ||
Line 99: | Line 98: | ||
==References== | ==References== | ||
* Hrynkiw, Ivana (August 12, 2016) "Birmingham area municipal elections 2016: What you need to know." {{BN}}. | * Hrynkiw, Ivana (August 12, 2016) "Birmingham area municipal elections 2016: What you need to know." {{BN}} | ||
* Hrynkiw, Ivana (August 23, 2016) "Birmingham area elections 2016: Hoover, Vestavia Hills elect new mayors." {{BN}} | |||
[[Category:Shelby County]] | [[Category:Shelby County]] | ||
[[Category:Municipal elections]] | [[Category:Municipal elections|Shelby County 2016]] | ||
[[Category:2016 events]] | [[Category:2016 events]] |
Latest revision as of 09:47, 27 January 2022
2012 Shelby County municipal elections were held August 23, 2016 in several Shelby County cities and towns.
For results from other Birmingham-area municipalities, see 2016 municipal elections.
Alabaster
- Mayor: Marty Handlon (incumbent) 2906 votes, winner; Larry Sailes 541 votes
- Council:
- Ward 1: Sophie Martin (incumbent), winner; Lee Cunningham
- Ward 2: Rick Ellis, winner; Matthew Penhale
- Ward 3: uncontested
- Ward 4: Greg Farrell, winner; Rick Walters (incumbent)
- Ward 5: Russell Bedsole (incumbent), winner; Jamia Alexander-Williams
- Ward 6: uncontested
- Ward 7: Kerri Bell Pate, winner; Eric Starling
Calera
- Mayor: Jon Graham (incumbent, unopposed)
- Council (6 seats at large):
- David Bradshaw (incumbent), Chris Bunn (incumbent), Philip Busby (incumbent), Ernest Montgomery (incumbent), Kay Snowden-Turner (incumbent), Alan Watts (incumbent)
- Also ran: Derrick Bryant, Kenneth Cost, Terry Hall
Chelsea
- Mayor: Tony Picklesimer, 1,064 votes (54%) in runoff, winner; Dale Neuendorf, 799 votes (46%) in runoff; Alison Moore Nichols
- Council:
- Place 1: Cody Sumners, winner; Robert Barnes
- Place 2: Scott Weygand, winner; Chris Thomas
- Place 3: David Ingram (incumbent), winner; Gary Isbell
- Place 4: Tiffany Bittner, winner; David Calhoun
- Place 5: Casey Morris, winner; Elizabeth Cooley, Tom Holcombe
Helena
- Mayor: Mark R. Hall, unopposed
- Council:
- Place 1: Leigh Hulsey, unopposed
- Place 2: Mike Jones, unopposed
- Place 3: Alice Lobell 688 votes, winner; Cris Nelson (incumbent) 650 votes
- Place 4: Laura Joseph 936 votes, winner; Tangee Edwards 387 votes
- Place 5: Hewy Woodman, unopposed
Indian Springs Village
- Mayor: uncontested
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: Brian G. Stauss (incumbent), winner; Robert Burr
- Place 4: uncontested
- Place 5: C. Dale Elliott, winner; Bart Trammell (incumbent)
Montevallo
- Mayor: Hollie Cost (incumbent) 492 votes, winner; Earl Cunningham 321 votes
- Council:
- District 1: Rusty Nix (incumbent), winner; Joyce Jones
- District 2: uncontested
- District 3: Tiffany Bunt, winner; Lee Waites
- District 4: uncontested
- District 5: Matt Walker, winner; Bill Glosson
Pelham
- Mayor: Gary Waters (incumbent) 1656 votes, winner; Lenny Glynn 1051 votes
- Council:
- Place 1: Rick Hayes, winner; Lucas Burger, Kaneshia Sims, Rick Wash
- Place 2: Ron Scott (incumbent) 807 votes (53%) in runoff, winner; Don Green, 700 votes (46%) in runoff; Tommy Johnson
- Place 3: Beth McMillan, winner; Marco Gonzalez
- Place 4: Maurice Mercer (incumbent), winner; Scott Christian
- Place 5: Mildred Lanier and Karyl Rice, runoff; Mike Freeman
Vincent
- Mayor: Ray McAllister (incumbent), Joey Cobb
- Council:
- District 1: uncontested
- District 2: uncontested
- District 3: Johnny Edwards (incumbent), winner; Jerry Raley
- District 4: Ralph Kimble Jr (incumbent), winner; Joshua Youngblood
- District 5: Mary Lee Reynolds (incumbent), winner; Faye Reynolds
Westover
- Mayor: Larry Riggins, winner; Mark McLaughlin (incumbent),
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: Wayne Jones, winner; Branon King
- Place 3: Annette Tyler (incumbent), winner; Frankie Chappell Osborn
- Place 4: uncontested
- Place 5: Jeanne Champion-Fisch (incumbent), winner; Paul Grater
Wilsonville
- Mayor: Rosemary Liveoak (incumbent), Lee McCarty
- Council (7 seats at large): Melissa Rosetta (incumbent), Richard Atchison, Larry Cohill, W. Gordon Fluker, Ivan Greene, Ricky Ray Morris, Blake Ray
- Also ran: Calvin Gill (incumbent), Patricia R. "Pat" Johnson (incumbent), Terry Newman (incumbent), N. Alan Revis (incumbent),Anne Phelps, Lane Ross
Wilton
- Mayor: Jessica Smitherman Martin (acting incumbent), Bryan Gandy, Deborah Ann Hudson
- Council:
- District 1: Valerie Brown, Casie Matthews
- District 2: uncontested
- District 3: William Darden, Jo Ann Hamm
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
References
- Hrynkiw, Ivana (August 12, 2016) "Birmingham area municipal elections 2016: What you need to know." The Birmingham News
- Hrynkiw, Ivana (August 23, 2016) "Birmingham area elections 2016: Hoover, Vestavia Hills elect new mayors." The Birmingham News