List of Birmingham neighborhoods/sortable table w districts: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(C) |
(D-East) |
||
Line 38: | Line 38: | ||
|- | |- | ||
| [[Crestwood South]] || [[Crestwood]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 3|3]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 3,054 || data-sort-value="Murray, Elizabeth"|[[Elizabeth Murray]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/CrestwoodSouth-402.pdf Crestwood South] || | | [[Crestwood South]] || [[Crestwood]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 3|3]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 3,054 || data-sort-value="Murray, Elizabeth"|[[Elizabeth Murray]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/CrestwoodSouth-402.pdf Crestwood South] || | ||
|- | |||
| [[Dolomite neighborhood|Dolomite]] || [[Ensley community|Ensley]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,518 || data-sort-value="Thomas, Alfred"|[[Alfred Thomas]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Dolomite-806.pdf Dolomite] || | |||
|- | |||
| [[Druid Hills]] || [[Northside]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,198 || data-sort-value="Evans, Arnie"|[[Arnie Evans]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/DruidHills-1202.pdf Druid Hills] || | |||
|- | |||
| [[East Avondale]] || [[Woodlawn]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 3|3]], [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 509 || data-sort-value="Jones, Doris"|[[Doris Jones]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EastAvondale-2101.pdf East Avondale] || | |||
|- | |||
| [[East Birmingham neighborhood|East Birmingham]] || [[East Birmingham community|East Birmingham]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 270 || data-sort-value="DeRamus, Deborah"|[[Deborah DeRamus]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EastBirmingham-501.pdf East Birmingham] || | |||
|- | |||
| [[East Brownville]] || [[Brownville community|Brownville]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 7|7]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 838 || data-sort-value="Bibb, Gwendolyn Cook"|[[Gwendolyn Cook Bibb]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EastBrownville2201.pdf East Brownville] || | |||
|- | |||
| [[East Lake neighborhood|East Lake]] || [[Northside]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 3,115 || data-sort-value="Muhammad, Aaisha"|[[Aaisha Muhammad]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EastLake-602.pdf East Lake] || | |||
|- | |||
| [[East Thomas]] || [[Smithfield community|Smithfield]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 5|5]], [[Birmingham City Council District 8|8]], [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,229 || data-sort-value="Floyd, Walter"|[[Walter Floyd]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EastThomas-1602.pdf East Thomas] || | |||
|- | |- | ||
|} | |} |