List of Birmingham neighborhoods/sortable table w districts: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(D-East) |
(E) |
||
Line 52: | Line 52: | ||
|- | |- | ||
| [[East Thomas]] || [[Smithfield community|Smithfield]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 5|5]], [[Birmingham City Council District 8|8]], [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,229 || data-sort-value="Floyd, Walter"|[[Walter Floyd]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EastThomas-1602.pdf East Thomas] || | | [[East Thomas]] || [[Smithfield community|Smithfield]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 5|5]], [[Birmingham City Council District 8|8]], [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,229 || data-sort-value="Floyd, Walter"|[[Walter Floyd]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EastThomas-1602.pdf East Thomas] || | ||
|- | |||
| [[Eastwood neighborhood|Eastwood]] || [[Crestline community|Crestline]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,610 || data-sort-value="Wright, Terri"|[[Terri Wright]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Eastwood-302.pdf Eastwood] || | |||
|- | |||
| [[Echo Highlands]] || [[East Pinson Valley]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 1|1]], [[Birmingham City Council District 4|4]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 4,885 || data-sort-value="Johnson, Ken"|[[Ken Johnson]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EchoHighlands-703.pdf Echo Highlands] || | |||
|- | |||
| [[Enon Ridge]] || [[Smithfield community|Smithfield]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 688 || data-sort-value="Reynolds, Adrienne"|[[Adrienne Reynolds]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EnonRidge-1603.pdf Enon Ridge] || | |||
|- | |||
| [[Ensley neighborhood|Ensley]] || [[Ensley community|Ensley]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 8|8]], [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 3,945 || data-sort-value="McCall, George"|[[George McCall]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Ensley-801.pdf Ensley] || | |||
|- | |||
| [[Ensley Highlands]] || [[Ensley community|Ensley]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 8|8]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 4,652 || data-sort-value="Peters, Lynette"|[[Lynette Peters]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EnsleyHighlands-204.pdf Ensley Highlands] || | |||
|- | |||
| [[Evergreen]] || [[Northside]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,214 || data-sort-value="Cooper, Leo"|[[ Leo Cooper Jr]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Evergreen-1203.pdf Evergreen] || | |||
|- | |- | ||
|} | |} |