List of Birmingham neighborhoods/sortable table w districts: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(B) |
(C) |
||
Line 22: | Line 22: | ||
|- | |- | ||
| [[Bush Hills]] || [[Five Points West community|Five Points West]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 5|5]], [[Birmingham City Council District 8|8]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 4,172 || data-sort-value="Streeter, Walladean"|[[Walladean Streeter]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/BushHills-202.pdf Bush Hills] || | | [[Bush Hills]] || [[Five Points West community|Five Points West]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 5|5]], [[Birmingham City Council District 8|8]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 4,172 || data-sort-value="Streeter, Walladean"|[[Walladean Streeter]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/BushHills-202.pdf Bush Hills] || | ||
|- | |||
| [[Central City neighborhood|Central City]] || [[Northside]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,817 || data-sort-value="Burton, Richard"|[[Richard Burton]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/CentralCity-1201.pdf Central City] || | |||
|- | |||
| [[Central Park neighborhood|Central Park]] || [[Five Points West community|Five Points West]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 8|8]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 4,464 || data-sort-value="Palmer, Susan"|[[Susan Palmer]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/CentralPark-203.pdf Central Park] || | |||
|- | |||
| [[Central Pratt]] || [[Pratt community|Pratt]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 8|8]], [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,345 || data-sort-value="Bandy, Leroy"|[[Leroy Bandy]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/CentralPratt-1301.pdf Central Pratt] || | |||
|- | |||
| [[College Hills]] || [[Smithfield community|Smithfield]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 5|5]], [[Birmingham City Council District 8|8]], [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,573 || data-sort-value="Clark, Lelia"|[[Lelia Clark]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/CollegeHills-1601.pdf College Hills] || | |||
|- | |||
| [[Collegeville]] || [[North Birmingham community|North Birmingham]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,577 || data-sort-value="Stark, Vivian"|[[Vivian Stark]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Collegeville-1102.pdf Collegeville] || | |||
|- | |||
| [[Crestline]] || [[Crestline community|Crestline]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 3,154 || data-sort-value="Kiker, Joey"|[[Joey Kiker]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Crestline-301.pdf Crestline] || | |||
|- | |||
| [[Crestwood North]] || [[Crestwood]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 3|3]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,162 || data-sort-value="O'Quinn, Darrell"|[[Darrell O'Quinn]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/CrestwoodNorth-401.pdf Crestwood North] || | |||
|- | |||
| [[Crestwood South]] || [[Crestwood]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 3|3]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 3,054 || data-sort-value="Murray, Elizabeth"|[[Elizabeth Murray]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/CrestwoodSouth-402.pdf Crestwood South] || | |||
|- | |- | ||
|} | |} |