2006 general election: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Line 89: | Line 89: | ||
** [[J. Scott Vowell]] (D) | ** [[J. Scott Vowell]] (D) | ||
* Place 7 | * Place 7 | ||
** [[ | ** [[Bill Cole]] (R) 87,120 (51%, winner) | ||
** [[ | ** [[James Kendrick]] (D) 83,586 (49%) | ||
* Place 8 | * Place 8 | ||
** [[Mike Graffeo]] (D) | ** [[Mike Graffeo]] (D) 91,779 (53%, winner) | ||
** [[Pat Moore]] (R) | ** [[Pat Moore]] (R) 80,796 (47%) | ||
* Place 9 | * Place 9 | ||
** [[G. William Noble]] (R) | ** [[G. William Noble]] (R) | ||
* Place 11 | * Place 11 | ||
** [[Houston Brown]] (D) | ** [[Houston Brown]] (D) | ||
* Place 12 | |||
** [[Jill Ganus]] (R) 89,912 (53%, winner) | |||
** [[Minnie Tunstall]] (D) 79,642 (47%) | |||
* Place 13 | * Place 13 | ||
** [[David A. Sullivan]] (D) | ** [[David A. Sullivan]] (D) | ||
** [[Ed Ramsey]] (R) | ** [[Ed Ramsey]] (R) | ||
* Place 15 | * Place 15 | ||
** [[Suzanne Childers]] (D) | ** [[Suzanne Childers]] (D) 89,896 (52%, winner) | ||
** [[John C. Calhoun]] (R) | ** [[John C. Calhoun]] (R) 81,452 (48%) | ||
* Place 16 | * Place 16 | ||
** [[ | ** [[Teresa Pulliam]] (R) 87,461 (51%, winner) | ||
** [[ | ** [[Don Colee]] (D) 82,463 (49%) | ||
* Place 18 | * Place 18 | ||
** [[Andre D. Sparks]] (D) | ** [[Andre D. Sparks]] (D) |
Revision as of 13:29, 8 November 2006
The 2006 statewide general election will be held on November 7, 2006
Federal offices
U. S. House District 7
- Artur Davis (D)
Statewide offices
Governor
- Lucy Baxley (D)
- Bob Riley (R)
- Loretta Nall (write-in)
Lietenant Governor
- Jim Folsom, Jr (D)
- Luther Strange (R)
Attorney General
- John Tyson, Jr (D)
- Troy King (R)
Secretary of State
- Nancy L. Worley (D)
- Beth Chapman (R)
State Treasurer
- Steve Segrest (D)
- Kay Ivey (R)
State Auditor
- Janie Baker Clarke (D)
- S. Samantha Shaw (R)
Commissioner of Agriculture & Industries
- Ron Sparks (D)
- Albert Lipscomb (R)
Alabama Public Service Commission
- Place 1
- Place 2
- Susan Parker (D)
- Perry O. Hooper, Jr (R)
Alabama Supreme Court
- Chief Justice
- Sue Bell Cobb (D)
- Drayton Nabers, Jr (R)
- Place 1
- Champ Lyons, Jr (R)
- Place 2
- Gwendolyn Thomas Kennedy (D)
- Tom Woodall (R)
- Place 3
- Al Johnson (D)
- Lyn Stuard (R)
- Place 4
- John H. England, Jr (D)
- Glenn Murdock (R)
Alabama Court of Civil Appeals
- Place 1
- Ray Vaughan (D)
- Terry Moore (R)
- Place 2
- Kimberly Harbison Drake (D)
- Craig Pittman (R)
- Place 3
- Jim McFerrin (D)
- Terri Willingham Thomas (R)
Alabama Court of Criminal Appeals
- Place 1
- Aubrey Ford, Jr (D)
- Greg Shaw (R)
- Place 2
- Claude E. Patton (D)
- Kelli Wise (R)
- Place 3
- Deborah Bell Paseur (D)
- Sam Welch (R)
Circuit Court of Alabama, 10th Judicial Circuit
- Place 1
- Place 5
- Place 6
- J. Scott Vowell (D)
- Place 7
- Bill Cole (R) 87,120 (51%, winner)
- James Kendrick (D) 83,586 (49%)
- Place 8
- Mike Graffeo (D) 91,779 (53%, winner)
- Pat Moore (R) 80,796 (47%)
- Place 9
- G. William Noble (R)
- Place 11
- Houston Brown (D)
- Place 12
- Jill Ganus (R) 89,912 (53%, winner)
- Minnie Tunstall (D) 79,642 (47%)
- Place 13
- David A. Sullivan (D)
- Ed Ramsey (R)
- Place 15
- Suzanne Childers (D) 89,896 (52%, winner)
- John C. Calhoun (R) 81,452 (48%)
- Place 16
- Teresa Pulliam (R) 87,461 (51%, winner)
- Don Colee (D) 82,463 (49%)
- Place 18
- Andre D. Sparks (D)
- J. Brian Huff (R)
- Place 27
Amendments
- Amendment 1 (Act 2005-105) authorizing the city of Prichard to establish an Alabama Foreign Trade Investment Zone under the US System of General Preferences and the Africa Growth and Opportunities Act.
- Yes
- No
- Amendment 2 (Act 2005-215) requiring ad valorem property tax of at least 10 mills in each school district
- Yes
- No
- Amendment 3 (Act 2006-512) providing for the election of a school board in Macon County
- Yes
- No
Alabama Senate District 18
- Rodger Smitherman (D)
- Stanley Nance (R)
Alabama House District 54
- Patricia Todd (D)
Jefferson County
Sheriff
- Ron McGuffie (D)
- Mike Hale (R)
Circuit Clerk
- Anne-Marie Adams (D)
- Jerry Bahakel (R)
Jefferson County Commission
- District 1
- Larry Langford (D)
- Bill Finn (R)
Jefferson County District Court
- Place 3
- Elise Barclay (R)
- Place 6
- Katrina Ross (D)
- Ken Gomany (R)
- Place 8
- Alan Summers (D)
- S. Phillip Bahakel (R)
- Place 9
- Place 12
- Minnie L. Tunstall (D)
- Jill Ganus (R)
Jefferson County Probate Court
- Place 1
- Alan King (D) 92,487 (54%, winner)
- Mark Gaines (R) 80,267 (46%)
- Place 2
- Sherri Friday (D) 93,671 (55%, winner)
- S. D. Smallwood (R) 78,194 (45%)