2020 Jefferson County municipal elections: Difference between revisions
Line 62: | Line 62: | ||
===[[Gardendale]]=== | ===[[Gardendale]]=== | ||
* [[Gardendale City Council]]: | * [[Gardendale City Council]]: | ||
** District 1: [[Bryan Knox]], [[Gene Walker]] | ** District 1: '''[[Bryan Knox]]''', 187 votes (90.8%), winner; [[Gene Walker]], 19 votes (9.2%) | ||
** District 2: uncontested | ** District 2: uncontested | ||
** District 3: uncontested | ** District 3: uncontested |
Revision as of 11:16, 26 August 2020
2020 Jefferson County municipal elections are scheduled to be held on August 25, 2020, with runoffs as needed held on October 6.
In April 2020 the executive committee of the Alabama League of Municipalities discussed whether to request that the Alabama State Legislature postpone municipal elections for a year due to the 2020 Coronavirus pandemic, tabling the matter until June. Alabama Secretary of State John Merrill issued guidance under the state's emergency declaration authorizing, "any qualified voter who determines it is impossible or unreasonable to vote at their polling place," to submit an absentee ballot for the municipal election by marking a box on the application reading, "I have a physical illness or infirmity which prevents my attendance at the polls." Absentee ballot applications must be accompanied by a photocopy of a state-issued identification. Absentee ballots themselves must be returned with a sworn affidavit, signed and witnessed by two other adults or by a notary public. They must be returned by the day prior to the election.
Elections
Adamsville
- Mayor of Adamsville: Pam Palmer (incumbent), 617 votes (55.4%), winner; Tammi Taylor, 396 votes (35.5%); Christopher James, 97 votes (8.7%); William England, 4 votes (0.4%)
- Adamsville City Council:
- District 1: Anthony Brooklere (incumbent) 112 votes (53.3%), winner; Eric Alexander, 98 votes (46.7%)
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Brighton
- Mayor of Brighton: Eddie Cooper, 240 votes (57.7%) winner; Bruce Taylor, 116 votes (27.9%); Tyrone Rudolph, 60 votes (14.4%)
- Brighton City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: Rhonda Bean, 290 votes (70.2%) winner; Tasha Milligan, 123 votes (29.8%)
- Place 3: uncontested
- Place 4: Shawn Dalle Johnson, 216 votes (52.7%) winner; Andrea Mitchell, 194 votes (47.3%)
- Place 5: Lonnie Murry Sr 251 votes (60.3%) winner; Lester Milligan Jr, 165 votes (39.7%)
Center Point
- Mayor of Center Point: Tom Henderson (incumbent), 341 votes (34.8%), runoff; Bobby Scott, 324 votes (33.1%), runoff; Frederick Burkes, 300 votes (30.1%); James Hurt, 14 votes (1.4%)
- Center Point City Council:
- Place 1: D. M. Collins, 709 votes (75.7%), winner; Melissa Howle, 228 votes (24.3%)
- Place 2: Glenn Williams, 497 votes (52.3%), winner; Linda Kennemur (incumbent), 453 votes (47.7%)
- Place 3: Tiffany Collins-Moore, 442 votes (46.1%), runoff; Roger Barlow (incumbent), 309 votes (32.3%), runoff; Matthew Ray, 164 votes (17.1%); Michael Marbury, 43 votes (4.5%)
- Place 4: Sharon Jones, 512 votes (55.1%), winner; James Howell (incumbent), 418 votes (45.0%)
- Place 5: Ebonee Hammond, 647 votes (67.3%), winner; Raymond Olan, 315 votes (32.7%)
Clay
- Mayor of Clay: Charles Webster, 706 votes (77.4%), winner; Gregory Wynne, 206 votes (22.6%)
- Clay City Council:
- Place 1: Becky Johnson, 551 votes (62.9%), winner; Lewayne Allen, 325 votes (37.1%)
- Place 2: Dean Kirkner (unopposed)
- Place 3: Ben Thackerson (unopposed)
- Place 4: Bo Johnson (incumbent, unopposed)
- Place 5: Dennis Locke (unopposed)
Fairfield
- Mayor of Fairfield: Eddie Penny (incumbent), 868 votes (43.9%), runoff; Michael K. Williams, 425 votes (21.5%), runoff; Jeffery Rowser, 199 votes (10.1%); Cynthia Turner-McDowell, 133 votes (6.7%); Ed May II, 129 votes (6.5%); Frederick Scott, 120 votes (6.1%); Jennifer Craig, 102 votes (5.2%)
- Council:
- Council President: Herman Carnes Jr, 1,196 votes (63.6%), winner; John Hackett Jr, 685 votes (36.4%)
- District 1: uncontested
- District 2: Susan Jo "Rembert" Parks (incumbent), 89 votes (44.3%), runoff; Gloria Matthews, 58 votes (28.9%), runoff; Wanda Shelby, 54 votes (26.9%)
- District 3: E. J. Foster, 115 votes (55.3%), winner; Kenya Newell, 93 votes (44.7%)
- District 4: Cedric Norman, 275 votes (62.2%), winner; Tasha Renae Luster, 167 votes (37.8%)
- District 5: Phyllis Oden-Jones, 311 votes (94.7%), winner; Wanda Stephen, 56 votes (15.3%)
- District 6: Robert Averhart, 302 votes (65.2%), winner; Willie Hardley (incumbent), 161 votes (34.8%)
Fultondale
- Mayor of Fultondale: Larry Holcomb, 983 votes (56.7%), winner; Jim Lowery (incumbent), 750 votes (%)
- Fultondale City Council:
- Place 1: Joshua Bryant (incumbent), 958 votes (57.2%), winner; Lynn Carlton, 716 votes (42.8%)
- Place 2: Kristi Jennings, 1,069 votes (63.3%), winner; Joe "Coach" Bolton (incumbent), 620 votes (36.7%)
- Place 3: Jimmie Lay, 1,174 votes (70.0%), winner; Terry Webster, 502 votes (30.0%)
- Place 4: Timothy McWilliams, 986 votes (58.1%), winner; Tommy Loden (incumbent), 712 votes (41.9%)
- Place 5: Billy Hughes, 1,100 votes (64.8%), winner; Darrell Bates, 598 votes (35.2%)
Gardendale
- Gardendale City Council:
- District 1: Bryan Knox, 187 votes (90.8%), winner; Gene Walker, 19 votes (9.2%)
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Graysville
- Mayor of Graysville: Julio Davis (incumbent, unopposed)
- Graysville City Council:
- District 1: uncontested
- District 2: James Armstrong (incumbent), Louella Kelley
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
- District 6: uncontested
Homewood
- Mayor of Homewood: Scott McBrayer (incumbent), Chris Lane, Patrick McCluskey
- Homewood City Council:
- Ward 1
- Place 1:
- Place 2: Britt Thames (incumbent), Melanie Geer
- Ward 2
- Place 1: Carlos Alemán, Sydney Simmons
- Place 2: Andrew Wolverton (incumbent), Celeste Bayles, Beverly LeBoeuf, Justin Limbaugh
- Ward 3
- Place 1: Walt Harris, Nick Sims, Brady Wilson
- Place 2: Walter Jones (incumbent), Frances Nance, Mark Quimby
- Ward 4
- Place 1: Barry Smith (incumbent), Kent Haines
- Place 2: Evan Bates, Jalete Nelms
- Ward 5
- Place 1:
- Place 2: Jeff Foster, John Hardin, Zachary Isbell
- Ward 1
Hoover
Hueytown
- Mayor of Hueytown: Steve Ware (incumbent, unopposed)
- Hueytwon City Council:
- District 1: Fran Zinnerman (incumbent), Don Nelson
- District 2: Michael Pickens, Mike Pugh, Aaron Watkins
- District 3: Charles Hurliman (unopposed)
- District 4: George White, Anthony Wright
- District 5: Jacob Humphries, Jay Jacks, Raymond Roberson
Irondale
- Mayor of Irondale: Charles Moore (incumbent), James Stewart Jr
- Irondale City Council:
- District 1: John London (incumbent), Pete Crye, Matt McLean
- District 2: David Spivey (incumbent, unopposed)
- District 3: Ron Bishop, Jackie Crandall, Cindy Cuellar
- District 4: Robert Box, Edward Harris Jr
- District 5: Bobby Joe Wilson (incumbent), Bobby Joe Wilson, Anjanette Robinson, Aaron Sims
Kimberly
- Mayor of Kimberly: David Miller (incumbent), John Dawson
- Kimberly City Council:
- Place 1:
- Place 2:
- Place 3:
- Place 4:
- Place 5: Robert Mashburn (incumbent), Kevin Powell
Leeds
- Mayor of Leeds: David Miller (incumbent), John Dawson
- Leeds City Council:
- District 1: Kenneth Washington (unopposed)
- District 2: Eric Turner (unopposed)
- District 3: Johnny Dutton, Donell Lewis, Sam Pezzillo, Sabrina Graves Rose
- District 4: Ryan Bell (unopposed)
- District 5: Linda Stoltz Miller, DeVoris Ragland-Pierce
Lipscomb
- Mayor of Lipscomb: Brenda Renz (incumbent), Tonja Baldwin, Joe Snider
- Lipscomb City Council:
- District 1: Ivory Martin, Lakenda Poellnitz, Barry Reddick, Debray Watson
- District 2: Christine Burrell, Robert Gaines
- District 3: Vanessa Reed (unopposed)
- District 4: Valerin Clark, Carol Openshaw, Michelle Proctor
- District 5: Barbara Moore (unopposed)
Maytown
- Mayor: Deanna Roe (unopposed)
- Maytown City Council:
- Place 1: Ashley Russell (unopposed)
- Place 2: Christopher Russell (unopposed)
- Place 3: Christopher Williams (unopposed)
- Place 4: Lydia Ann Higgins (unopposed)
- Place 5: Ramona Martin (unopposed)
Midfield
- Mayor of Midfield: Gary Richardson (incumbent), Jimmie Robinson, Reginald Wilson
- Midfield City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: James Reasor (incumbent), David Beach
- Place 3: Wendy Merriweather, Vanessa Long-Lewis
- Place 4: Janice Anderson (incumbent), Sharon O'Hara
- Place 5: uncontested
Morris
- Mayor of Morris: Joe Pylant (incumbent), Shawn Leslie
- Morris Town Council: uncontested
Mountain Brook
- Mayor: Stewart Welch (unopposed)
- City Council
- Place 2: Phil Black, Gerald Gardner
- Place 4: Virginia Smith (unopposed)
Mulga
Pinson
- Mayor: Hoyt Sanders (incumbent), Richard "Joe" Cochran
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: Chris Esquire, Glenda Kirklin
Pleasant Grove
Pleasant Grove's election for City Council members was conducted on a "cumulative" basis as part of a settlement in a lawsuit that alleged its previous "at-large" system disadvantaged Black candidates. In cumulative voting, each voter may distribute five votes for council among any combination of one or more candidates. The five candidates with the most cumulative votes are named the winners of the election.
Tarrant
- Mayor of Tarrant: Berry Evans, Wayman Newton, Joe Posey
- Tarrant City Council:
- District 1: Tanyika Fields, Veronica Freeman, Cynthia Threatt, Loxcil Tuck
- District 2: Laura Horton (incumbent), Tracie Threadford
- District 3: Cathy Anderson, Douglas Howard
- District 4: Deborah Matthews, Bill Renfrow
- District 5: Tommy Bryant, Jameka Wright
Trafford
- Mayor of Trafford: Greg Rogers (unopposed)
- Trafford Town Council:
- Place 1: Jordan Kiinstler, Angie Kiley
- Place 2: Ryan Reid (incumbent, unopposed)
- Place 3: Alan Camp (unopposed)
- Place 4: Kim Hayes (unopposed)
- Place 5: Phyllis Thomas (unopposed)
Trussville
- Mayor of Trussville: Buddy Choat (incumbent, unopposed)
- Trussville City Council:
- Place 1: Perry Cook (incumbent), Wendell Gibson
- Place 2: Alan Taylor (incumbent), Beckie Taunton
- Place 3: Jaime Anderson, Randy Schlitz
- Place 4: Brian Plant (incumbent), Ben Short
- Place 5: Zack Steele (incumbent), Lisa Bright
Vestavia Hills
- Mayor of Vestavia Hills: Ashley Curry (incumbent, unopposed)
- Vestavia Hills City Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: Paul J. Head (incumbent), David Harwell
- Place 4: uncontested
Warrior
- Mayor of Warrior: Johnny Ragland (incumbent), Oscar Turner
- Warrior City Council:
- District 1
- Place 1: Denis Jones, John Tanks
- Place 2: Belva Hamilton, Jamie Williams
- Place 3: Chuck Mosley (incumbent), Theodore Hines
- District 2
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- District 1
West Jefferson
- Mayor of West Jefferson: Charles Nix (incumbent), David Brasfield
- West Jefferson Town Council:
- Seat 1: uncontested
- Seat 2: Larry Rollins (incumbent), Cam Lowrance
- Seat 3: uncontested
- Seat 4: uncontested
References
- Cason, Mike (April 16, 2020) "League of Municipalities won’t seek postponement of August elections." The Birmingham News
- Newcombe, Grace (July 20, 2020) "Merrill: Absentee voting available for August municipal elections." Cullman Tribune
- Beahm, Anna (August 20, 2020) "Pleasant Grove’s all-white city government poise for change with next week’s election." The Birmingham News
- Stephens, Glenn (August 21, 2020) "Voters in 28 Jefferson County Municipalities Choose Mayors, Council Members on Aug. 25" BirminghamWatch
External links
- Alabama Votes website
- Municipal Election Information from the Alabama League of Municipalities