2016 Jefferson County municipal elections
Jump to navigation
Jump to search
2016 Jefferson County municipal elections were held August 23, 2016.
The following were the contests in cities and towns in Jefferson County. See 2016 municipal elections for contests in other counties.
Adamsville
- Mayor: Pam Palmer (incumbent), Christopher James
- Council:
- District 1: uncontested
- District 2: uncontested
- District 3: Glenn Minyard (incumbent), Ricky Pierce
- District 4: uncontested
- District 5: Johnathon Click, Reginald Crawford
Brighton
- Mayor: Bobbie Watkins (incumbent), Eddie Cooper, Brandon Dean, Tyrone Rudoolph, Annie Woods
- Council:
- Place 1: Jo Jo Edwards (incumbent), Marquise Moore
- Place 2: uncontested
- Place 3: Ashley Henderson, Bruce Taylor
- Place 4: Landy Warren (incumbent), Shawn Dale-Johnson,
- Place 5: uncontested
Center Point
- Mayor: Tom Henderson (incumbent), Frederick Burkes, Annette Stansell
- Council:
- Place 1: Danny King (incumbent), Bobby Scott, Denise Peagler
- Place 2: Linda Kennemur (incumbent), Glenn Williams
- Place 3: Roger Barlow (incumbent), Ric Weide
- Place 4: Raymond Olan (incumbent), James Howell
- Place 5: uncontested
Clay
- Mayor: uncontested
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: Bo Johnson, Carol Foster
- Place 5: uncontested
County Line
- Mayor: Buddy Self, 80 votes (60%, winner); Herman Mulvehill, 54 votes (40%)
- County Line City Council
- Place 1: Myrtle Van Kleeck, 84 votes (63%, winner); Dennis Finch (incumbent), 50 votes (37%)
- Place 2: Eugene Kiley, 60 votes (60%, winner); Bret Huffstutler (incumbent), 53 votes (40%)
- Place 3: Brenda Thomas Lowe, 84 votes (63%, winner); Pam Sitton (incumbent), 50 votes (37%)
- Place 4: Floyd Philpot, 83 votes (61%, winner); Norma Holzhauer (incumbent), 52 votes (39%)
- Place 5: Steve Brewer, 83 votes (62%, winner); Tenson Calvert, 51 votes (38%)
Fairfield
- Mayor: Kenneth Coachman (incumbent), 756 votes (40%) 989 votes (51%) in runoff; Fredrick Scott, 656 votes (35%) 954 votes (49%) in runoff; Omar Young, 471 votes (25%)
- Council:
- Council President: Darnell "Shank" Gardner , 949 votes (53%, winner); Marion Moore Evans, 830 votes (47%)
- District 1: James "Bubba" Reasor, 148 votes (41%) 206 votes (52%) in runoff, winner; Garry "Sarge" Brandy, 135 votes (37%), 187 votes (48%) in runoff; Marvin Rogers, 80 votes (22%)
- District 2: Primus Mack (incumbent), unopposed
- District 3: Harry C. Lee, Jr, 161 votes (60%, winner); William "Hat" Murray (incumbent), 109 votes (40%)
- District 4: Paralee Britt, unopposed
- District 5: Jerry Yarbrough (incumbent), unopposed
- District 6: Willie Hardley, 223 votes (57%, winner); Ves Marable (incumbent), 167 votes (43%)
Fultondale
- Mayor: Jim Lowery (incumbent), 1,158 votes (67%, winner); John Douglas, 577 votes (33%)
- Council:
- Place 1: Joshua Bryant (incumbent), 905 votes (55%, winner); Shane Cochran, 444 votes (27%); Matthew Weber, 285 votes (17%)
- Place 2: Joe Bolton (incumbent), uncontested
- Place 3: Darrell Hubbert (incumbent), 721 votes (42%), 588 votes (53%) in runoff, winner; Jimmie Lay, 660 votes (39%), 524 votes (47%) in runoff; Mike Snow, 334 votes (19%)
- Place 4: Tommy Loden (incumbent), uncontested
- Place 5: Greg Morris, 447 votes (26%), 560 votes (51%) in runoff, winner; Tip Blizard, 408 votes (24%), 540 votes (49%) in runoff; Theresa Leipert, 366 votes (21%); Jeffrey Robinson, 344 votes (20%); Walter Tibbs, 143 votes (8%)
Gardendale
- Mayor: Othell Phillips (incumbent), 1,741 votes (63%, winner); William Flippo, 1,046 votes (37%)
- Council:
- District 1: Allen Jenkins, 298 votes (47%), 315 votes (55%) in runoff, winner; Peggy Tumlin (incumbent), 294 votes (47%), 259 votes (45%) in runoff; Karen Dunn, 39 votes (6%)
- District 2: Blake Guinn, 301 votes (51%, winner); J. Gary Morris (incumbent), 291 votes (49%)
- District 3: Alvin Currington, 404 votes (62%, winner); John Parker, Sr, 253 votes (38%)
- District 4: Greg Colvert, 259 votes (51%, winner); Faith Harper (incumbent), 246 votes (49%)
- District 5: Stan Hogeland, 340 votes (92%, winner); Carla Rothell Cloum, 31 votes (8%)
Graysville
- Mayor: Mary Sue Morgan, 465 votes (75%, winner); Jeff Wesley, 151 votes (24%), William Lassetter, 7 votes (1%)
- Council:
- District 1: Dorothy Hawthorne, unopposed
- District 2: James Armstrong, 54 votes (57%, winner); Louella Kelley (incumbent), 41 votes (43%)
- District 3: Betty Cash, 89 votes (61%, winner); Lisa McGough, 57 votes (39%)
- District 4: George Helms, unopposed
- District 5: Bill Billits, 138 votes (86%, winner); Clark Julio Davis, 23 votes (14%)
- District 6: Chris Shaw, 37 votes (62%, winner); Rosie Fellner-Thomas, 23 votes (38%)
Homewood
- Mayor: Scott McBrayer (incumbent), unopposed
- Council:
- President: Bruce Limbaugh, 1,601 votes, winner; Jackie Langlow, 1,207 votes
- Ward 1
- Place 1: Michael Hallman, 262 votes, winner; Marcus Huskey (incumbent), 191 votes
- Place 2: Britt Thames, 236 votes, 206 votes (58%) in runoff, winner; Danielle Benfield, 134 votes, 148 votes (42%) in runoff; Thomas Hamner Jr, 134 votes
- Ward 2
- Place 1: Fred Hawkins (incumbent), 410 votes, winner; Bernard Mays Jr, 128 votes
- Place 2: Vance Moody (incumbent), unopposed
- Ward 3
- Place 1: Patrick McClusky (incumbent), unopposed
- Place 2: Walter Jones (incumbent), Fred Azbik
- Ward 4
- Place 1: Jenifer Champ Wallis, 431 votes, winner; Billy Beers, 399 votes
- Place 2: Heather Reid, 440 votes, winner; Joe Stephens, 382 votes
- Ward 5
- Place 1: Richard Laws, unopposed
- Place 2: Peter Wright (incumbent), unopposed
Hoover
Hueytown
- Mayor: Delor Baumann (incumbent), 2,273 votes (83%, winner); Georgia Gray-Hampton, 476 votes (17%)
- Council:
- District 1: Franquela Zinnerman, 289 votes (54%, winner); Joseph Miller, 251 votes (46%)
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: Philip Contomo (incumbent), 224 votes (50%, winner); Chris Willis, 144 votes (32%); George White, 76 votes (17%)
- District 5: uncontested
Irondale
- Mayor: Tommy Joe Alexander (incumbent), 506 votes (28%), 1,071 votes (50.5%) in runoff, winner; James Stewart, 520 votes (29%) 1,050 votes (49.5%) in runoff; Charles Moore, 467 votes (26%); Christopher Crews, 317 votes (18%)
- Council:
- District 1: John London, 186 votes (42%) 318 votes (57%) in runoff, winner; Keith Andrews, 152 votes (34%), 241 votes (43%) in runoff; Bill Glazier, 56 votes (13%); John Schoen, 54 votes (12%)
- District 2: Donna Pike, 213 votes (58%, winner); Bob Saunders (incumbent), 152 votes (42%)
- District 3: Craig Sanderson (incumbent), unopposed
- District 4: Terry Beardon (incumbent), 126 votes (61%, winner); David Jamieson, 81 votes (39%)
- District 5: Bobby Joe Wilson , 141 votes (59%, winner); Pete Crye, 100 votes (41%)
Kimberly
No elected positions were contested in Kimberly, as only the incumbents qualified to run, so the city did not actually hold municipal elections in 2012.
- Mayor: Bob Ellerbrock (incumbent), unopposed
- Council: Kimberly's Town Council is elected at-large:
- Place 1: Brian Pharris (incumbent), unopposed
- Place 2: Brad Stark (incumbent), unopposed
- Place 3: Donna Cude (incumbent), unopposed
- Place 4: Lance Shivers (incumbent), unopposed
- Place 5: John Richardson (incumbent), unopposed
Leeds
- Mayor: David Miller, 927 votes (38%), 1,662 votes (66%) in runoff, winner; Eric Patterson (incumbent), 611 votes (25%), 847 votes (34%) in runoff; Jim Atkinson, 492 votes (20%); Johnny Kile, 399 votes (16%)
- Council:
- District 1: Kenneth Washington (incumbent), 231 votes (69%, winner); Toney Abernathy, 104 votes (31%)
- District 2: Eric Turner, 341 votes (56%, winner); Ross Bartee (incumbent), 273 votes (44%)
- District 3: Johnny Dutton, 363 votes (58%, winner); Susan Webb Carswell (incumbent), 263 votes (42%)
- District 4: Craig Wadsworth, 154 votes (36%,) 303 votes (64%) in runoff, winner; Kelly Washburn, 156 votes (36%), 172 votes (36%) in runoff; Charlotte Earnest (incumbent), 118 votes (28%)
- District 5: Devoris Ragland, 179 votes (46%), 266 votes (60%) in runoff, winner; Jack Courson, 123 votes (32%), 182 votes (41%) in runoff; Dallas White, 51 votes (13%); Gerald Clayton, 17 votes (4%); David Crabb, 16 votes (4%)
Lipscomb
Midfield
- Mayor: Gary Richardson (Incumbent), 374 votes (62%, winner); Reginald Wilson, 232 votes (38%)
- Council:
- Place 1: Terry Adams (incumbent), unopposed
- Place 2: James Reasor, 368 votes (61%, winner); John Thomas, 235 votes (39%)
- Place 3: Jimmie Robinson (incumbent), unopposed
- Place 4: Janice Anderson (incumbent), unopposed
- Place 5: Velma Johnson (incumbent), unopposed
Morris
- Mayor: Joe Pylant, 121 votes (77%, winner); Charles Densmore, 37 votes (23%)
- Council:
- Place 1: Steve Jones, unopposed
- Place 2: Louis Resha, unopposed
- Place 3: Corey Jones, unopposed
- Place 4: Jack Womack, unopposed
- Place 5: John Dillard, 129 votes (82%, winner); Robert Keith, 29 votes (18%)
Mountain Brook
- Mayor: Terry Oden, incumbent (uncontested)
- City Council
- Place 2: Jack Carl, incumbent (uncontested)
- Place 4: Virginia Smith, incumbent (uncontested)
Mulga
- Mayor: Dennis McCrary (incumbent), 83 votes (54%, winner); Vickie Rudolph, 42 votes (27%); Brenda Jordan, 29 votes (19%)
- Council:
- District 1: Sharil Smith, 31 votes (52%, winner); Norma Varner, 29 votes (48%)
- District 2: uncontested
- District 3: Charles Popham, 8 votes (73%, winner); John Shore, 3 votes (27%)
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
North Johns
- Mayor: Kenneth Lindsey (incumbent), 52 votes (68%, winner); Sabrina Dagnan, 25 votes (32%)
- North Johns City Council
- District 1: Kenyatta Dunnigan (incumbent), 10 votes (67%, winner); Matt Hutcheson, 5 votes (33%)
- District 2: uncontested
- District 3: Brenda Martin, 5 votes (56%, winner); Willie James Johnson (incumbent), 4 votes (44%)
Pinson
- Mayor: Hoyt Sanders (incumbent), 451 votes (60%, winner); Phil Sims, 234 votes (31%); Sue Bowden, 69 votes (9%)
- Council:
- Place 1: Dawn Tanner (incumbent), uncontested
- Place 2: Joe Cochran (incumbent), uncontested
- Place 3: Robbie Roberts, 357 votes (49%), 175 votes (57%) in runoff, winner; Jeff Walden, 223 votes (31%), 130 votes (43%) in runoff; Cathie Leslie, 145 votes (20%)
- Place 4: John Churchwell (incumbent), uncontested
- Place 5: Joy McCain, uncontested
Pleasant Grove
- Mayor: Jerry Brasseale (incumbent), 1,027 votes (90%); Rob Capps, 45 votes (4%); Ronald Capps, 40 votes (4%); James Smith, 23 votes (2%)
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Tarrant
- Mayor: Loxcil Tuck (incumbent); 304 votes (42%), 382 votes in runoff, winner; Joe Matthews, 267 votes (37%) 365 votes in runoff; Michael Miller, 146 votes (20%)
- Council:
- District 1: Betty Middlebrooks, 119 votes (76%, winner); Annette Dunner (incumbent), 38 votes (24%)
- District 2: Laura Horton (incumbent), 78 votes (43%), 104 votes in runoff, winner; Alvin Samples, Jr, 66 votes (36%), 84 votes in runoff; Otis Bragg, 39 votes (21%)
- District 3: uncontested
- District 4: Deborah Matthews, 61 votes (56%, winner); George Parker, 47 votes (44%)
- District 5: Tommy Bryant (incumbent), 72 votes (55%, winner); John Michael Smith, 59 votes (45%)
Trafford
- Mayor: Clint Daniels, 53 votes (33%), 115 votes (64%) in runoff, winner; Robert Niblet (incumbent), 66 votes (40%), 65 votes (46%) in runoff; Terry Little, 44 votes (27%)
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Trussville
- Mayor: Gene Melton (incumbent), 1,388 votes (52%, winner); Jim Robinson, 922 votes (35%); Carl Dykes, 207 votes (8%), Scott Bradford, 109 votes (4%)
- Council:
- Place 1: Perry Cook, 1,535 votes (58%, winner); Wayne Taylor (incumbent), 1,070 votes (40%)
- Place 2: Alan Taylor, unopposed
- Place 3: Buddy Choat (incumbent), unopposed
- Place 4: Brian Plant (incumbent), unopposed
- Place 5: Anthony Montalto (incumbent), 1,376 votes (50%, winner); David Guttery, 1,230 votes (46%)
Vestavia Hills
- Mayor: Butch Zaragoza (incumbent), unopposed
- Council:
- Place 1: John Henley, 1,300 votes (66%, winner); David Skinner, 446 votes (22%); Deloye Burrell, 242 votes (12%)
- Place 2: Jim Sharp (incumbent), unopposed
- Place 3: Steve Ammons (incumbent), unopposed
- Place 4: George Pierce (incumbent), 1,075 votes (54%, winner); Bob Elliott, 911 votes (46%)
Warrior
- Mayor: Johnny Ragland, 426 votes (61%, winner); Oscar Turner, 272 votes (39%)
- Council:
- District 1
- Place 1: Jerry Bailey (incumbent), 239 votes (53%, winner); John Tanks, 211 votes (47%)
- Place 2: Belva Hamilton, 234 votes (52%, winner); Brad Fuller (incumbent), 218 votes (48%)
- Place 3: Chuck Mosley, 239 votes (52%, winner); Theodore Hines (incumbent), 218 votes (48%)
- District 2
- Place 1: Jimmy Jett (incumbent), 171 votes (72%, winner); Stephen Mizelle, 65 votes (28%)
- Place 2: Jackie Wesson, 172 votes (73%, winner); Terry Burgett, 64 votes (27%)
- District 1
References
- Osburn, Lisa. (July 18, 2012). "No contested races in Kimberly saves the city about $6,000 in election costs." The Birmingham News.