2016 Jefferson County municipal elections: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
|||
Line 60: | Line 60: | ||
==[[Gardendale]]== | ==[[Gardendale]]== | ||
*[[Gardendale City Council|Council]]: | *[[Gardendale City Council|Council]]: | ||
**District 1: [[Allen Jenkins]] (incumbent), winner; [[Jerry Campbell]] | **District 1: [[Allen Jenkins]] (incumbent), 334 votes (78%) winner; [[Jerry Campbell]] 94 votes (22%) | ||
**District 2: [[Adam Berendt]], winner; [[Dianne Ragland]], [[William Smith]] | **District 2: [[Adam Berendt]] 208 votes (60%), winner; [[Dianne Ragland]] 111 votes (32%), [[William Smith (Gardendale)|William Smith]] 25 votes (11%) | ||
**District 3: uncontested | **District 3: uncontested | ||
**District 4: uncontested | **District 4: uncontested |
Revision as of 15:09, 24 August 2016
2016 Jefferson County municipal elections were held August 23, 2016.
The following were the contests in cities and towns in Jefferson County. See 2016 municipal elections for contests in other counties.
Adamsville
- Mayor: Pam Palmer (incumbent) 411 votes, winner; Christopher James 236 votes
- Council:
- District 1: Anthony Brooklere (incumbent), unopposed
- District 2: Terrell "TL" Watford, unopposed
- District 3: Glenn Minyard (incumbent), winner, Ricky Pierce
- District 4: Bill Whisenhunt, unopposed
- District 5: Johnathon Click, winner; Reginald Crawford (District 2 incumbent)
Brighton
- Mayor: Brandon Dean, winner; Bobbie Watkins (incumbent), Eddie Cooper, Tyrone Rudoolph, Annie Woods
- Council:
- Place 1: Marquise Moore, winner; Jo Jo Edwards (incumbent)
- Place 2: uncontested
- Place 3: Ashley Henderson, winner; Bruce Taylor
- Place 4: Shawn Dale-Johnson, winner; Landy Warren (incumbent)
- Place 5: uncontested
Center Point
- Mayor: Tom Henderson (incumbent), winner; Frederick Burkes, Annette Stansell
- Council:
- Place 1: Danny King (incumbent), Bobby Scott, Denise Peagler (went to runoff)
- Place 2: Linda Kennemur (incumbent), winner; Glenn Williams
- Place 3: Roger Barlow (incumbent), winner; Ric Weide
- Place 4: James Howell, winner;Raymond Olan (incumbent),
- Place 5: uncontested
Clay
- Mayor: uncontested
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: Bo Johnson (incumbent), winner; Carol Foster
- Place 5: uncontested
Fairfield
- Mayor: Edward May and Johnnie Wyatt, runoff; Jack Cleveland, Jennie Craig, Rodger Davis, Charles Willis, Omar Young
- Council:
- Council President: Eddie Penny, winner; Darnell "Shank" Gardner (incumbent)
- District 1: F. D. Scott and Barakas Taylor, runoff; Garry "Sarge" Brandy, James "Bubba" Reasor
- District 2: Susan Jo "Rembert" Parks, winner; Tasha Matthews, Wanda Shelby
- District 3: Cynthia Turner-McDowell, winner; Harry C. Lee Jr (incumbent)
- District 4: uncontested
- District 5: Herman Carnes, winner; Jerry Yarbrough (incumbent), Wanda Erskine
- District 6: uncontested
Fultondale
- Mayor: Jim Lowery (incumbent), winner; Larry Holcomb
- Council:
- Place 1: Joshua Bryant (incumbent), Timothy "TMac" Williams
- Place 2: Joe "Coach" Bolton (incumbent), Daniel "Bubbles" Kendall
- Place 3: Darrell Hubbert (incumbent), Jimmie Lay
- Place 4: Tommy Loden (incumbent), Patricia "Lynn" Carlton
- Place 5: Greg Morris, Darrell Bates
Gardendale
- Council:
- District 1: Allen Jenkins (incumbent), 334 votes (78%) winner; Jerry Campbell 94 votes (22%)
- District 2: Adam Berendt 208 votes (60%), winner; Dianne Ragland 111 votes (32%), William Smith 25 votes (11%)
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Graysville
- Mayor: Mary Sue Morgan (incumbent) and Clark Julio-Davis, runoff; Mike Tatham
- Council:
- District 1: uncontested
- District 2: uncontested
- District 3: Karen Lauderdale and Mitzi Lowe, runoff; Betty Cash (incumbent)
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
- District 6: uncontested
Homewood
- Mayor: Scott McBrayer (incumbent) 2,527 votes, winner; Michael Hallman 384 votes
- Council:
- Ward 1
- Place 1: Andy Gwaltney, winner; Mary Ellen Snell
- Place 2: Britt Thames (incumbent), winner; George Terry
- Ward 2
- Place 1: uncontested
- Place 2: Andrew Wolverton, winner; Don Little,
- Ward 3
- Place 1: uncontested
- Place 2: Walter Jones (incumbent), winner; Freddy Azbik
- Ward 4
- Place 1: Barry Smith, winner; Wayne Qualls
- Place 2: uncontested
- Ward 5
- Place 1: Jennifer Andress, winner; Rich Laws (incumbent)
- Place 2: Peter Wright (incumbent), winner; Thomas Reid
- Ward 1
Hoover
Hueytown
- Mayor: Delor Baumann (incumbent) and Steve Ware, runoff; Joe Williams
- Council:
- District 1: Franquela Zinnerman (incumbent), winner; Albert Duff
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: Philip Contomo (incumbent), winner; George White
- District 5: uncontested
Irondale
- Mayor: Charles Moore 1021 votes, winner; Craig Sanderson, 468 votes; Susan Meadows,
- Council:
- District 1: uncontested
- District 2: David Spivey, winner; Bob Saunders
- District 3: Stephen Marino, winner; Christopher Crews
- District 4: uncontested
- District 5: Bobby Joe Wilson (incumbent), winner; Aaron Sims
Leeds
- Mayor: David Miller (incumbent) 1041 votes, winner; DeVoris Ragland-Pierce, 662 votes; James "Tac" Whitfield, John Dawson, John R. Patterson
- Council:
- District 1: uncontested
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: Linda Stoltz Miller and Staci Tawbush, runoff; Opal Ramsey
Lipscomb
- Mayor: Brenda Renz, winner; Lance McDade (incumbent)
- Council: uncontested
Midfield
- Mayor: Gary Richardson (incumbent), winner; Reginald Wilson
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: James Reasor (incumbent), winner; David Beach
- Place 3: Wendy Merriweather, winner; Jimmie Robinson
- Place 4: Janice Anderson (incumbent), winner; Vanessa Long Lewis
- Place 5: uncontested
Morris
- Mayor: Joe Pylant (incumbent), winner; Clay Walker
- Council: uncontested
Mountain Brook
- Mayor: Stewart Welch (unopposed)
- City Council
- Place 2: Phil Black, winner; Vincent Schilleci, Tripp Watson
- Place 4: uncontested
Mulga
- Mayor: Keith Varner, 129 votes, winner; Joy Smith, 55 votes; Wayne Jones, Lester Turner,
- Council:
- District 1: J. Mike Oden, winner; Gwen Higgins Powers
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Pinson
- Mayor: Hoyt Sanders (incumbent) 453 votes, winner; Richard "Joe" Cochran 359 votes
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: Shannon Galamore, winner; Michael Brad Walker
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Pleasant Grove
- Mayor: Jerry Brasseale (incumbent), winner; Audrey Boles
- Council:
- District 1: Mary Capps Hardin, Philip Houston, Robert A. Sellers
- District 2: Bob Crumpton, Priscilla McWilliams
- District 3: Ken Hatfield, Yolanda Lawson, Marria Mckinney
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Tarrant
- Mayor: Loxcil Tuck (incumbent) 278 votes, winner; Michael Miller 247 votes; Jimmy Nelson
- Council:
- District 1: Tanyika Fields, winner; Jim Franklin
- District 2: Laura Horton (incumbent), winner; Alvin Samples Jr
- District 3: Cathy Anderson, winner; Douglas Howard
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Trafford
- Mayor: Lee Motes (incumbent), Terry Little
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: Ryan Reid, Kimberly Thomason
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Trussville
- Mayor: Buddy Choat and Anthony Montalto, runoff; Gene Melton (incumbent)
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: Alan Taylor, winner; John Payne
- Place 3: Jef Freeman, winner; Tommy Brewer, Paul Irwin III
- Place 4: uncontested
- Place 5: Zack Steele, winner; Dave Blount, Martha Driggers
Vestavia Hills
- Mayor: Ashley Curry, 3712 votes, winner; Butch Zaragoza (incumbent) 2771 votes
- Council:
- Place 1: Rusty Weaver, winner; John D. Henley
- Place 2: Kimberly Cook, winner; Kim Benos
- Place 3: Steve Ammons (incumbent) and Paul J. Head, runoff; Robert de Buys
- Place 4: George Pierce (incumbent), winner; Bob Elliott
Warrior
- Mayor: Johnny Ragland (incumbent), winner; Derek Crane
- Council:
- District 1
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: Charles Mosley, winner; James Edwards, Rickey Bryant
- District 2
- Place 1: Jimmy Jett (incumbent), winner; Godfrey Chryssoverges
- Place 2: uncontested
- District 1
References
- Hrynkiw, Ivana (August 12, 2016) "Birmingham area municipal elections 2016: What you need to know." The Birmingham News
- Hrynkiw, Ivana (August 23, 2016) "Birmingham area elections 2016: Hoover, Vestavia Hills elect new mayors." The Birmingham News
External links
- Alabama Votes website