2016 Jefferson County municipal elections
Jump to navigation
Jump to search
2016 Jefferson County municipal elections were held August 23, 2016.
The following were the contests in cities and towns in Jefferson County. See 2016 municipal elections for contests in other counties.
Adamsville
- Mayor: Pam Palmer (incumbent) 411 votes, winner; Christopher James 236 votes
- Council:
- District 1: Anthony Brooklere (incumbent), unopposed
- District 2: Terrell "TL" Watford, unopposed
- District 3: Glenn Minyard (incumbent), winner, Ricky Pierce
- District 4: Bill Whisenhunt, unopposed
- District 5: Johnathon Click, winner; Reginald Crawford (District 2 incumbent)
Brighton
- Mayor: Brandon Dean, winner; Bobbie Watkins (incumbent), Eddie Cooper, Tyrone Rudoolph, Annie Woods
- Council:
- Place 1: Marquise Moore, winner; Jo Jo Edwards (incumbent)
- Place 2: uncontested
- Place 3: Ashley Henderson, winner; Bruce Taylor
- Place 4: Shawn Dale-Johnson, winner; Landy Warren (incumbent)
- Place 5: uncontested
Center Point
- Mayor: Tom Henderson (incumbent), winner; Frederick Burkes, Annette Stansell
- Council:
- Place 1: Danny King (incumbent), Bobby Scott, Denise Peagler (went to runoff)
- Place 2: Linda Kennemur (incumbent), winner; Glenn Williams
- Place 3: Roger Barlow (incumbent), winner; Ric Weide
- Place 4: James Howell, winner;Raymond Olan (incumbent),
- Place 5: uncontested
Clay
- Mayor: uncontested
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: Bo Johnson (incumbent), winner; Carol Foster
- Place 5: uncontested
Fairfield
- Mayor: Edward May and Johnnie Wyatt, runoff; Jack Cleveland, Jennie Craig, Rodger Davis, Charles Willis, Omar Young
- Council:
- Council President: Eddie Penny, winner; Darnell "Shank" Gardner (incumbent)
- District 1: F. D. Scott and Barakas Taylor, runoff; Garry "Sarge" Brandy, James "Bubba" Reasor
- District 2: Susan Jo "Rembert" Parks, winner; Tasha Matthews, Wanda Shelby
- District 3: Cynthia Turner-McDowell, winner; Harry C. Lee Jr (incumbent)
- District 4: uncontested
- District 5: Herman Carnes, winner; Jerry Yarbrough (incumbent), Wanda Erskine
- District 6: uncontested
Fultondale
- Mayor: Jim Lowery (incumbent), winner; Larry Holcomb
- Council:
- Place 1: Joshua Bryant (incumbent), Timothy "TMac" Williams
- Place 2: Joe "Coach" Bolton (incumbent), Daniel "Bubbles" Kendall
- Place 3: Darrell Hubbert (incumbent), Jimmie Lay
- Place 4: Tommy Loden (incumbent), Patricia "Lynn" Carlton
- Place 5: Greg Morris, Darrell Bates
Gardendale
- Council:
- District 1: Allen Jenkins (incumbent), 334 votes (78%) winner; Jerry Campbell 94 votes (22%)
- District 2: Adam Berendt 208 votes (60%), winner; Dianne Ragland 111 votes (32%), William Smith 25 votes (11%)
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Graysville
- Mayor: Mary Sue Morgan (incumbent) and Clark Julio-Davis, runoff; Mike Tatham
- Council:
- District 1: uncontested
- District 2: uncontested
- District 3: Karen Lauderdale and Mitzi Lowe, runoff; Betty Cash (incumbent)
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
- District 6: uncontested
Homewood
- Mayor: Scott McBrayer (incumbent) 2,527 votes, winner; Michael Hallman 384 votes
- Council:
- Ward 1
- Place 1: Andy Gwaltney, winner; Mary Ellen Snell
- Place 2: Britt Thames (incumbent), winner; George Terry
- Ward 2
- Place 1: uncontested
- Place 2: Andrew Wolverton, winner; Don Little,
- Ward 3
- Place 1: uncontested
- Place 2: Walter Jones (incumbent), winner; Freddy Azbik
- Ward 4
- Place 1: Barry Smith, winner; Wayne Qualls
- Place 2: uncontested
- Ward 5
- Place 1: Jennifer Andress, winner; Rich Laws (incumbent)
- Place 2: Peter Wright (incumbent), winner; Thomas Reid
- Ward 1
Hoover
Hueytown
- Mayor: Delor Baumann (incumbent) and Steve Ware, runoff; Joe Williams
- Council:
- District 1: Franquela Zinnerman (incumbent), winner; Albert Duff
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: Philip Contomo (incumbent), winner; George White
- District 5: uncontested
Irondale
- Mayor: Charles Moore 1021 votes, winner; Craig Sanderson, 468 votes; Susan Meadows,
- Council:
- District 1: uncontested
- District 2: David Spivey, winner; Bob Saunders
- District 3: Stephen Marino, winner; Christopher Crews
- District 4: uncontested
- District 5: Bobby Joe Wilson (incumbent), winner; Aaron Sims
Leeds
- Mayor: David Miller (incumbent) 1041 votes, winner; DeVoris Ragland-Pierce, 662 votes; James "Tac" Whitfield, John Dawson, John R. Patterson
- Council:
- District 1: uncontested
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: Linda Stoltz Miller and Staci Tawbush, runoff; Opal Ramsey
Lipscomb
- Mayor: Brenda Renz, 219 votes (82%) winner; Lance McDade (incumbent) 48 votes (18%)
- Council: uncontested
Midfield
- Mayor: Gary Richardson (incumbent) 406 votes (69%), winner; Reginald Wilson 186 votes (31%)
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: James Reasor (incumbent), 406 votes (68%) winner; David Beach, 194 votes (32%)
- Place 3: Wendy Merriweather, 399 votes (66%) winner; Jimmie Robinson, 204 votes (34%)
- Place 4: Janice Anderson (incumbent), 421 votes (69%) winner; Vanessa Long Lewis, 185 votes (31%)
- Place 5: uncontested
Morris
- Mayor: Joe Pylant (incumbent), winner; Clay Walker
- Council: uncontested
Mountain Brook
- Mayor: Stewart Welch (unopposed)
- City Council
- Place 2: Phil Black, winner; Vincent Schilleci, Tripp Watson
- Place 4: uncontested
Mulga
- Mayor: Keith Varner, 129 votes, winner; Joy Smith, 55 votes; Wayne Jones, Lester Turner,
- Council:
- District 1: J. Mike Oden, winner; Gwen Higgins Powers
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Pinson
- Mayor: Hoyt Sanders (incumbent) 453 votes, winner; Richard "Joe" Cochran 359 votes
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: Shannon Galamore, winner; Michael Brad Walker
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Pleasant Grove
- Mayor: Jerry Brasseale (incumbent), winner; Audrey Boles
- Council:
- District 1: Mary Capps Hardin, Philip Houston, Robert A. Sellers
- District 2: Bob Crumpton, Priscilla McWilliams
- District 3: Ken Hatfield, Yolanda Lawson, Marria Mckinney
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Tarrant
- Mayor: Loxcil Tuck (incumbent) 278 votes (51%), winner; Michael Miller 247 votes (46%); Jimmy Nelson 16 votes (3%)
- Council:
- District 1: Tanyika Fields, 90 votes (75%) winner; Jim Franklin 30 votes (25%)
- District 2: Laura Horton (incumbent), 71 votes (51%) winner; Alvin Samples Jr 69 votes (49%)
- District 3: Cathy Anderson, 64 votes (70%) winner; Douglas Howard 27 votes (30%)
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
Trafford
- Mayor: Lee Motes (incumbent), Terry Little
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: Ryan Reid, Kimberly Thomason
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Trussville
- Mayor: Anthony Montalto 2091 votes (40%, runoff), Buddy Choat 1854 votes (35%, runoff); Gene Melton (incumbent) 1290 votes (25%)
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: Alan Taylor, 3430 votes (70%) winner; John Payne 1499 votes (30%)
- Place 3: Jef Freeman, 2656 votes (57%) winner; Tommy Brewer 1173 votes (25%), Paul Irwin III 794 votes (17%)
- Place 4: uncontested
- Place 5: Zack Steele, 2502 votes (51%) winner; Dave Blount 1373 votes (28%), Martha Driggers 1071 votes (22%)
Vestavia Hills
- Mayor: Ashley Curry, 3712 votes (57%), winner; Butch Zaragoza (incumbent) 2771 votes (43%)
- Council:
- Place 1: Rusty Weaver, 3288 votes (53%) winner; John D. Henley, 2919 votes (47%)
- Place 2: Kimberly Cook, 3606 votes (57%) winner; Kim Benos 2729 votes (43%)
- Place 3: Paul J. Head, 2546 votes (40%) runoff; Steve Ammons (incumbent) 2333 votes (37%) runoff; Robert deBuys 1420 votes (23%)
- Ammons dropped out before the runoff, giving Head the seat.
- Place 4: George Pierce (incumbent), 4110 votes (66%) winner; Bob Elliott 2082 votes (34%)
Warrior
- Mayor: Johnny Ragland (incumbent), winner; Derek Crane
- Council:
- District 1
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: Charles Mosley, winner; James Edwards, Rickey Bryant
- District 2
- Place 1: Jimmy Jett (incumbent), winner; Godfrey Chryssoverges
- Place 2: uncontested
- District 1
References
- Hrynkiw, Ivana (August 12, 2016) "Birmingham area municipal elections 2016: What you need to know." The Birmingham News
- Hrynkiw, Ivana (August 23, 2016) "Birmingham area elections 2016: Hoover, Vestavia Hills elect new mayors." The Birmingham News
External links
- Alabama Votes website