2012 Jefferson County municipal elections
Jump to navigation
Jump to search
2012 Jefferson County municipal elections were held August 28, 2012.
The following were the contests in cities and towns in Jefferson County. See 2012 municipal elections for contests in other counties.
Adamsville
- Mayor: Pam Palmer (incumbent), 731 votes (74%, winner); Yolance Owens, 253 votes (26%)
- Council:
- Ward 1: uncontested
- Ward 2: uncontested
- Ward 3: Glenn Minyard (incumbent), 147 votes (68%, winner); Loretta Herring, 68 votes (32%)
- Ward 4: Ron Mosley (incumbent), 99 votes (53%, winner); Timothy Buckelew, 87 votes (47%)
- Ward 5: uncontested
Brighton
- Mayor: Eddie Cooper, 224 votes (39%, runoff); Barbara Watkins, 179 votes (31%, runoff), Tom Henderson, 175 votes (30%)
- Council:
- Place 1: Joseph Edwards (incumbent), 361 votes (65%, winner); Terry Anderson, 193 votes (35%)
- Place 2: Rhonda Bean 383 votes (68%, winner), Angela Brickie, 179 votes (32%)
- Place 3: Annie Woods, 250 votes (44%, runoff); Devona McMullin, 220 votes (39%, runoff); Kiesha Winston, 95 votes (17%)
- Place 4: Landy Warren, 293 votes (52%, winner); Jerome McMullin, 275 votes (48%)
- Place 5: Lonnie Murry (incumbent), 288 votes (51%, winner); Bruce Taylor, 183 votes (32%); Angelo Hinkle, 93 votes (16%)
Center Point
- Mayor: Tom Henderson (incumbent), unopposed
- Council:
- Place 1: Danny King (incumbent), unopposed
- Place 2: Linda C. Kennemur (incumbent), 413 votes (62%, winner); Jason Putman, 249 votes (38%)
- Place 3: Roger A. Barlow (incumbent), 350 votes (52%, winner); Bill Harvison, 318 votes (48%)
- Place 4: Raymond Olan (incumbent), unopposed
- Place 5: Terry Leesburg (incumbent), 331 votes (50%, runoff); Jon Griswold, 275 votes (41%, runoff); Robert Cosper, 60 votes (9%)
Clay
- Mayor: Charles Webster, 855 votes (61%, winner); Ed McGuffie (incumbent), 544 votes (39%)
- Council:
- Place 1: Becky Johnson (incumbent), 1,056 votes (80%, winner); Albert Neny, 264 votes (20%)
- Place 2: Kevin Small (incumbent), unopposed
- Place 3: Ben Thackerson, 866 votes (65%, winner); Carol Foster, 458 votes (35%)
- Place 4: Mark Halstead, unopposed
- Place 5: Ricky Baker, 667 votes (50%, winner); Jackie Hambrick (incumbent), 490 votes (37%); Cindy Goodwin 184 votes (14%)
County Line
- Mayor: Buddy Self, 80 votes (60%, winner); Herman Mulvehill, 54 votes (40%)
- County Line City Council
- Place 1: Myrtle Van Kleeck, 84 votes (63%, winner); Dennis Finch (incumbent), 50 votes (37%)
- Place 2: Eugene Kiley, 60 votes (60%, winner); Bret Huffstutler (incumbent), 53 votes (40%)
- Place 3: Brenda Thomas Lowe, 84 votes (63%, winner); Pam Sitton (incumbent), 50 votes (37%)
- Place 4: Floyd Philpot, 83 votes (61%, winner); Norma Holzhauer (incumbent), 52 votes (39%)
- Place 5: Steve Brewer, 83 votes (62%, winner); Tenson Calvert, 51 votes (38%)
Fairfield
- Mayor: Kenneth Coachman (incumbent), Fredrick Scott, Omar Young
- Council:
- Council President: Marion Moore Evans, Darnell "Shank" Gardner
- District 1: Garry "Sarge" Brandy, James "Bubba" Reasor, Marvin Rogers
- District 2: Primus Mack (incumbent), unopposed
- District 3: William "Hat" Murray (incumbent), Harry C. Lee, Jr
- District 4: Paralee Britt, unopposed
- District 5: Jerry Yarbrough (incumbent), unopposed
- District 6: Ves Marable (incumbent), Willie Hardley
Fultondale
- Mayor: Jim Lowery (incumbent), 1,158 votes (67%, winner); John Douglas, 577 votes (33%)
- Council:
- Place 1: Joshua Bryant (incumbent), 905 votes (55%, winner); Shane Cochran, 444 votes (27%); Matthew Weber, 285 votes (17%)
- Place 2: Joe Bolton (incumbent), uncontested
- Place 3: Darrell Hubbert (incumbent), 721 votes (42%, runoff); Jimmie Lay, 660 votes (39%, runoff); Mike Snow, 334 votes (19%)
- Place 4: Tommy Loden (incumbent), uncontested
- Place 5: Greg Morris, 447 votes (26%, runoff); Tip Blizard, 408 votes (24%, runoff); Theresa Leipert, 366 votes (21%); Jeffrey Robinson, 344 votes (20%); Walter Tibbs, 143 votes (8%)
Gardendale
- Mayor: Othell Phillips (incumbent), 1,741 votes (63%, winner); William Flippo, 1,046 votes (37%)
- Council:
- District 1: Allen Jenkins, 298 votes (47%, runoff); Peggy Tumlin (incumbent), 294 votes (47%, runoff); Karen Dunn, 39 votes (6%)
- District 2: Blake Guinn, 301 votes (51%, winner); J. Gary Morris (incumbent), 291 votes (49%)
- District 3: Alvin Currington, 404 votes (62%, winner); John Parker, Sr, 253 votes (38%)
- District 4: Greg Colvert, 259 votes (51%, winner); Faith Harper (incumbent), 246 votes (49%)
- District 5: Stan Hogeland, 340 votes (92%, winner); Carla Rothell Cloum, 31 votes (8%)
Graysville
- Mayor: William Lassetter, Mary Sue Morgan, Jeff Wesley
- Council:
- District 1: Dorothy Hawthorne, unopposed
- District 2: Louella Kelley (incumbent), James Armstrong
- District 3: Betty Cash, Lisa McGough
- District 4: George Helms, unopposed
- District 5: Bill Billits, Clark Julio Davis
- District 6: Rosie Fellner-Thomas, Chris Shaw
Homewood
- Mayor: Scott McBrayer (incumbent), unopposed
- Council:
- President: Jackie Langlow, Bruce Limbaugh
- Ward 1
- Place 1: Marcus Huskey (incumbent), Michael Hallman
- Place 2: Britt Thames, Danielle Benfield, Thomas Hamner Jr
- Ward 2
- Place 1: Fred Hawkins (incumbent), Bernard Mays Jr
- Place 2: Vance Moody (incumbent), unopposed
- Ward 3
- Place 1: Patrick McClusky (incumbent), unopposed
- Place 2: Walter Jones (incumbent), Fred Azbik
- Ward 4
- Place 1: Jenifer Champ Wallis, Billy Beers
- Place 2: Heather Reid, Joe Stephens
- Ward 5
- Place 1: Richard Laws, unopposed
- Place 2: Peter Wright (incumbent), unopposed
Hoover
- Mayor: Gary Ivey (incumbent), unopposed
- Council:
- Place 1: Trey Lott (incumbent), 4,576 votes (89%, winner); DeMarcus Hill, 567 votes (11%)
- Place 2: Gene Smith (incumbent), unopposed
- Place 3: John Lyda, 3,548 votes (67%, winner); Mari Morrison (incumbent), 1,715 votes (33%)
- Place 4: John T. Natter (incumbent), unopposed
- Place 5: Jack Wright (incumbent), unopposed
- Place 6: Brian Skelton (incumbent), 4,003 votes (78%, winner); Kenneth L. Teter, 1,160 votes (22%)
- Place 7: John Greene (incumbent), 2,471 votes (57%, winner); Jason Cerniglia, 1,489 votes (34%); Ken King, 394 votes (9%)
Hueytown
- Mayor: Delor Baumann (incumbent), 2,273 votes (83%, winner); Georgia Gray-Hampton, 476 votes (17%)
- Council:
- District 1: Franquela Zinnerman, 289 votes (54%, winner); Joseph Miller, 251 votes (46%)
- District 2: uncontested
- District 3: uncontested
- District 4: Philip Contomo (incumbent), 224 votes (50%, winner); Chris Willis, 144 votes (32%); George White, 76 votes (17%)
- District 5: uncontested
Irondale
- Mayor: James Stewart, 520 votes (29%, runoff); Tommy Joe Alexander (incumbent), 506 votes (28%, runoff); Charles Moore, 467 votes (26%); Christopher Crews, 317 votes (18%)
- Council:
- District 1: John London, 186 votes (42%, runoff); Keith Andrews, 152 votes (34%, runoff); Bill Glazier, 56 votes (13%); John Schoen, 54 votes (12%)
- District 2: Donna Pike, 213 votes (58%, winner); Bob Saunders (incumbent), 152 votes (42%)
- District 3: Craig Sanderson (incumbent), unopposed
- District 4: Terry Beardon (incumbent), 126 votes (61%, winner); David Jamieson, 81 votes (39%)
- District 5: Bobby Joe Wilson , 141 votes (59%, winner); Pete Crye, 100 votes (41%)
Kimberly
No elected positions were contested in Kimberly, as only the incumbents qualified to run, so the city did not actually hold municipal elections in 2012.
- Mayor: Bob Ellerbrock (incumbent), unopposed
- Council: Kimberly's Town Council is elected at-large:
- Place 1: Brian Pharris (incumbent), unopposed
- Place 2: Brad Stark (incumbent), unopposed
- Place 3: Donna Cude (incumbent), unopposed
- Place 4: Lance Shivers (incumbent), unopposed
- Place 5: John Richardson (incumbent), unopposed
Leeds
- Mayor: David Miller, 927 votes (38%, runoff); Eric Patterson (incumbent), 611 votes (25%, runoff); Jim Atkinson, 492 votes (20%); Johnny Kile, 399 votes (16%)
- Council:
- District 1: Kenneth Washington (incumbent), 231 votes (69%, winner); Toney Abernathy, 104 votes (31%)
- District 2: Eric Turner, 341 votes (56%, winner); Ross Bartee (incumbent), 273 votes (44%)
- District 3: Johnny Dutton, 363 votes (58%, winner); Susan Webb Carswell (incumbent), 263 votes (42%)
- District 4: Kelly Washburn, 156 vites (36%, runoff); Craig Wadsworth, 154 votes (36%, runoff); Charlotte Earnest (incumbent), 118 votes (28%)
- District 5: Devoris Ragland, 179 votes (46%); Jack Courson, 123 votes (32%); Dallas White, 51 votes (13%); Gerald Clayton, 17 votes (4%); David Crabb, 16 votes (4%)
Lipscomb
Midfield
- Mayor: Gary Richardson (Incumbent), 374 votes (62%, winner); Reginald Wilson, 232 votes (38%)
- Council:
- Place 1: Terry Adams (incumbent), unopposed
- Place 2: James Reasor, 368 votes (61%, winner); John Thomas, 235 votes (39%)
- Place 3: Jimmie Robinson (incumbent), unopposed
- Place 4: Janice Anderson (incumbent), unopposed
- Place 5: Velma Johnson (incumbent), unopposed
Morris
- Mayor: Joe Pylant, 121 votes (77%, winner); Charles Densmore, 37 votes (23%)
- Council:
- Place 1: Steve Jones, unopposed
- Place 2: Louis Resha, unopposed
- Place 3: Corey Jones, unopposed
- Place 4: Jack Womack, unopposed
- Place 5: John Dillard, 129 votes (82%, winner); Robert Keith, 29 votes (18%)
Mountain Brook
- Mayor: Terry Oden, incumbent (uncontested)
- City Council
- Place 2: Jack Carl, incumbent (uncontested)
- Place 4: Virginia Smith, incumbent (uncontested)
Mulga
- Mayor: Dennis McCrary (incumbent), 83 votes (54%, winner); Vickie Rudolph, 42 votes (27%); Brenda Jordan, 29 votes (19%)
- Council:
- District 1: Sharil Smith, 31 votes (52%, winner); Norma Varner, 29 votes (48%)
- District 2: uncontested
- District 3: Charles Popham, 8 votes (73%, winner); John Shore, 3 votes (27%)
- District 4: uncontested
- District 5: uncontested
North Johns
- Mayor: Kenneth Lindsey (incumbent), 52 votes (68%, winner); Sabrina Dagnan, 25 votes (32%)
- North Johns City Council
- District 1: Kenyatta Dunnigan (incumbent), 10 votes (67%, winner); Matt Hutcheson, 5 votes (33%)
- District 2: uncontested
- District 3: Brenda Martin, 5 votes (56%, winner); Willie James Johnson (incumbent), 4 votes (44%)
Pinson
- Mayor: Hoyt Sanders (incumbent), 451 votes (60%, winner); Phil Sims, 234 votes (31%); Sue Bowden, 69 votes (9%)
- Council:
- Place 1: Dawn Tanner (incumbent), uncontested
- Place 2: Joe Cochran (incumbent), uncontested
- Place 3: Robbie Roberts, 357 votes (49%, runoff); Jeff Walden, 223 votes (31%, runoff); Cathie Leslie, 145 votes (20%)
- Place 4: John Churchwell (incumbent), uncontested
- Place 5: Joy McCain, uncontested
Pleasant Grove
- Mayor: Jerry Brasseale (incumbent), 1,027 votes (90%); Rob Capps, 45 votes (4%); Ronald Capps, 40 votes (4%); James Smith, 23 votes (2%)
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Tarrant
- Mayor: Loxcil Tuck (incumbent); Joe Matthews
- Council:
- District 1:
- District 2:
- District 3:
- District 4:
- District 5:
Trafford
- Mayor: Robert Niblet (incumbent), 66 votes (40%, runoff); Clint Daniels, 53 votes (33%, runoff); Terry Little, 44 votes (27%)
- Council:
- Place 1: uncontested
- Place 2: uncontested
- Place 3: uncontested
- Place 4: uncontested
- Place 5: uncontested
Trussville
- Mayor: Gene Melton (incumbent), 1,388 votes (52%, winner); Jim Robinson, 922 votes (35%); Carl Dykes, 207 votes (8%), Scott Bradford, 109 votes (4%)
- Council:
- Place 1: Perry Cook, 1,535 votes (58%, winner); Wayne Taylor (incumbent), 1,070 votes (40%)
- Place 2: Alan Taylor, unopposed
- Place 3: Buddy Choat (incumbent), unopposed
- Place 4: Brian Plant (incumbent), unopposed
- Place 5: Anthony Montalto (incumbent), 1,376 votes (50%, winner); David Guttery, 1,230 votes (46%)
Vestavia Hills
- Mayor: Butch Zaragoza (incumbent), unopposed
- Council:
- Place 1: John Henley, 1,300 votes (66%, winner); David Skinner, 446 votes (22%); Deloye Burrell, 242 votes (12%)
- Place 2: Jim Sharp (incumbent), unopposed
- Place 3: Steve Ammons (incumbent), unopposed
- Place 4: George Pierce (incumbent), 1,075 votes (54%, winner); Bob Elliott, 911 votes (46%)
Warrior
- Mayor: Johnny Ragland, 426 votes (61%, winner); Oscar Turner, 272 votes (39%)
- Council:
- District 1
- Place 1: Jerry Bailey (incumbent), 239 votes (53%, winner); John Tanks, 211 votes (47%)
- Place 2: Belva Hamilton, 234 votes (52%, winner); Brad Fuller (incumbent), 218 votes (48%)
- Place 3: Chuck Mosley, 239 votes (52%, winner); Theodore Hines (incumbent), 218 votes (48%)
- District 2
- Place 1: Jimmy Jett (incumbent), 171 votes (72%, winner); Stephen Mizelle, 65 votes (28%)
- Place 2: Jackie Wesson, 172 votes (73%, winner); Terry Burgett, 64 votes (27%)
- District 1
References
- Osburn, Lisa. (July 18, 2012). "No contested races in Kimberly saves the city about $6,000 in election costs." The Birmingham News.