List of Birmingham neighborhoods/sortable table: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(M-N) |
No edit summary |
||
Line 43: | Line 43: | ||
| [[Druid Hills]] || [[Northside]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,198 || data-sort-value="Evans, Arnie"|[[Arnie Evans]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/DruidHills-1202.pdf Druid Hills] || | | [[Druid Hills]] || [[Northside]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,198 || data-sort-value="Evans, Arnie"|[[Arnie Evans]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/DruidHills-1202.pdf Druid Hills] || | ||
|- | |- | ||
| [[East Avondale]] || [[Woodlawn]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 3|3]], [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 509 || data-sort-value="Jones, Doris"|[[Doris Jones]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EastAvondale-2101.pdf East Avondale] || | | [[East Avondale]] || [[Woodlawn community|Woodlawn]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 3|3]], [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 509 || data-sort-value="Jones, Doris"|[[Doris Jones]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EastAvondale-2101.pdf East Avondale] || | ||
|- | |- | ||
| [[East Birmingham neighborhood|East Birmingham]] || [[East Birmingham community|East Birmingham]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 270 || data-sort-value="DeRamus, Deborah"|[[Deborah DeRamus]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EastBirmingham-501.pdf East Birmingham] || | | [[East Birmingham neighborhood|East Birmingham]] || [[East Birmingham community|East Birmingham]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 270 || data-sort-value="DeRamus, Deborah"|[[Deborah DeRamus]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/EastBirmingham-501.pdf East Birmingham] || | ||
Line 121: | Line 121: | ||
| [[North Birmingham neighborhood|North Birmingham]] || [[North Birmingham community|North Birmingham]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,160 || data-sort-value="Coleman, Jimmie"|[[Jimmie Coleman]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/NorthBirmingham-1106.pdf North Birmingham] || | | [[North Birmingham neighborhood|North Birmingham]] || [[North Birmingham community|North Birmingham]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,160 || data-sort-value="Coleman, Jimmie"|[[Jimmie Coleman]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/NorthBirmingham-1106.pdf North Birmingham] || | ||
|- | |- | ||
| [[North East Lake]] || [East Lake community|East Lake]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 4|4]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,510 || data-sort-value="Rudolph, Victoria"|[[Victoria Rudolph]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/NorthEastLake-604.pdf North East Lake] || | | [[North East Lake]] || [[East Lake community|East Lake]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 4|4]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,510 || data-sort-value="Rudolph, Victoria"|[[Victoria Rudolph]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/NorthEastLake-604.pdf North East Lake] || | ||
|- | |- | ||
| [[North Pratt]] || [[Pratt community|Pratt]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,332 || data-sort-value="Ford, Clarence"|[[Clarence Ford]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/NorthPratt-1302.pdf North Pratt] || | | [[North Pratt]] || [[Pratt community|Pratt]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,332 || data-sort-value="Ford, Clarence"|[[Clarence Ford]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/NorthPratt-1302.pdf North Pratt] || | ||
|- | |- | ||
| [[North Titusville]] || [[Titusville]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 6|6]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,228 || data-sort-value="Harris, John"|[[John C. Harris]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/NorthTitusville-1901.pdf North Titusville || | | [[North Titusville]] || [[Titusville]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 6|6]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,228 || data-sort-value="Harris, John"|[[John C. Harris]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/NorthTitusville-1901.pdf North Titusville] || | ||
|- | |- | ||
| [[Norwood]] || [[Northside community|Northside]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,536 || data-sort-value="LaMay, Mary Jean"|[[Mary Jean LaMay]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Norwood-1205.pdf Norwood] || | | [[Norwood]] || [[Northside community|Northside]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,536 || data-sort-value="LaMay, Mary Jean"|[[Mary Jean LaMay]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Norwood-1205.pdf Norwood] || | ||
|- | |||
| [[Oak Ridge]] || [[Ensley community|Ensley]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 66 || data-sort-value="Williams, Theresa"|[[Theresa Williams]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/OakRidge-805.pdf Oak Ridge] || | |||
|- | |||
| [[Oak Ridge Park]] || [[Woodlawn community|Woodlawn]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,787 || data-sort-value="Hutchinson, Myeisha"| [[Myeisha Hutchinson]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/OakRidgePark-2102.pdf Oak Ridge Park] || | |||
|- | |||
| [[Oakwood Place]] || [[West End]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 6|6]], [[Birmingham City Council District 7|7]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 3,139 || data-sort-value="Allen, Nell"| [[Nell Allen]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/OakwoodPlace-2003.pdf Oakwood Place] || | |||
|- | |||
| [[Overton]] || [[Cahaba community|Cahaba]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 3,474 || data-sort-value="Abrams, Anita"|[[Anita Abrams]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Overton-2301.pdf Overton] || | |||
|- | |||
| [[Oxmoor neighborhood|Oxmoor]] || [[Southwest community|Southwest]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 6|6]], [[Birmingham City Council District 7|7]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 4,706 || data-sort-value="Oliver, Julius"|[[Julius Oliver]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Oxmoor-1806.pdf Oxmoor] || | |||
|- | |- | ||
|} | |} |