List of Birmingham neighborhoods/sortable table: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
(R) |
||
Line 138: | Line 138: | ||
|- | |- | ||
| [[Oxmoor neighborhood|Oxmoor]] || [[Southwest community|Southwest]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 6|6]], [[Birmingham City Council District 7|7]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 4,706 || data-sort-value="Oliver, Julius"|[[Julius Oliver]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Oxmoor-1806.pdf Oxmoor] || | | [[Oxmoor neighborhood|Oxmoor]] || [[Southwest community|Southwest]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 6|6]], [[Birmingham City Council District 7|7]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 4,706 || data-sort-value="Oliver, Julius"|[[Julius Oliver]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Oxmoor-1806.pdf Oxmoor] || | ||
|- | |||
| [[Penfield Park]] || [[Airport Hills]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 731 || data-sort-value="Biggs, Willie"|[[Willie Biggs]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/PenfieldPark-105.pdf Penfield Park] || | |||
|- | |||
| [[Pine Knoll Vista]] || [[East Pinson Valley]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 1|1]], [[Birmingham City Council District 4|4]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 212 || data-sort-value="Atkins, Justine"|[[Justine Atkins]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Powderly-1803.pdf Powderly] || | |||
|- | |||
| [[Powderly]] || [[Southwest community|Southwest]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 6|6]], [[Birmingham City Council District 7|7]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,952 || data-sort-value="Edwards-Johnson, Veronica"|[[Veronica Edwards-Johnson]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Powderly-1803.pdf Powderly] || | |||
|- | |||
| [[Redmont Park]] || [[Red Mountain community|Red Mountain]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 3|3]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,969 || data-sort-value="Cosper, Don"|[[Don Cosper]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/RedmontPark-1403.pdf Redmont Park] || | |||
|- | |||
| [[Riley-Travellick]] || [[Southwest community|Southwest]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 7|7]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 997 || data-sort-value="Wright, Della"|[[Della Wright]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Riley-1804.pdf Riley-Travellick] || | |||
|- | |||
| [[Rising-West Princeton]] || [[West End community|West End]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 6|6]], [[Birmingham City Council District 7|7]], [[Birmingham City Council District 8|8]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,048 || data-sort-value="Williams, Hattie"|[[Hattie, Williams]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Rising-WestPrinceton-2004.pdf Rising-West Princeton] || | |||
|- | |||
| [[Roebuck]] || [[Roebuck-South East Lake]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 4,675 || data-sort-value="TBD"|TBD || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Roebuck-1501.pdf Roebuck] || | |||
|- | |||
| [[Roebuck Springs-South Roebuck]] || [[Roebuck-South East Lake]]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 1|1]], [[Birmingham City Council District 2|2]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,936 || data-sort-value="Hamby, Frank"|[[Frank Hamby]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/RoebuckSprings-1502.pdf Roebuck Springs-South Roebuck] || | |||
|- | |||
| [[Roosevelt]] || [[Brownville]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 7|7]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,969 || data-sort-value="Swain, Gwendolyn"|[[Gwendolyn Swain]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Roosevelt-2203.pdf Roosevelt] || | |||
|- | |- | ||
|} | |} |