2006 Birmingham neighborhood elections: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 76: | Line 76: | ||
* [[Riley-Travellick]]: [[Mary Hall]] (president), [[Talmadge Owens]] (vice president), [[Annette W. Taylor]] (secretary) | * [[Riley-Travellick]]: [[Mary Hall]] (president), [[Talmadge Owens]] (vice president), [[Annette W. Taylor]] (secretary) | ||
* [[Rising-West Princeton]]: [[Hattie L. Williams]] (president), [[Samuel L. Mills]] (vice president), [[Essie L. McCall]] (secretary) | * [[Rising-West Princeton]]: [[Hattie L. Williams]] (president), [[Samuel L. Mills]] (vice president), [[Essie L. McCall]] (secretary) | ||
* [[Roebuck]]: [[Jeanice Allen]]/[[ | * [[Roebuck]]: [[Jeanice Allen]]/[[Kim Rafferty]] (president), [[Paul Geaham]] (vice president), [[Jeannette L. Fultz]] (secretary) | ||
* [[Roebuck Springs-South Roebuck]]: [[Richard Rutledge]] (president), [[Ken Horton]] (vice president), [[Wanda Horton]] (secretary) | * [[Roebuck Springs-South Roebuck]]: [[Richard Rutledge]] (president), [[Ken Horton]] (vice president), [[Wanda Horton]] (secretary) | ||
* [[Roosevelt]]: [[Calvin Elder]] (president), [[Otis D. Jones]] (vice president), [[Margie G. Curry]] (secretary) | * [[Roosevelt]]: [[Calvin Elder]] (president), [[Otis D. Jones]] (vice president), [[Margie G. Curry]] (secretary) |
Revision as of 15:51, 5 November 2009
The 2006 Birmingham neighborhood elections were held in October 2006 to decide leadership for Birmingham's 99 neighborhoods. Many races were uncontested.
- Acipco-Finley: Jackie Floyd Roosley (president), Harriet Curry (vice president), Deborah Hinton (secretary)
- Airport Highlands: Ellen G. Smith (president), Annie King (vice president)
- Apple Valley: Tommy L. Heard (president), Earnest S. Robinson (vice president), Pamelia M. Robinson (secretary)
- Arlington-West End: Keith Aaron (president), Sheila Tyson (vice president)
- Belview Heights: Carolyn Northington (president), Dianne Cain (vice president), Mamie G. Hymes (secretary)
- Bridlewood: Eleanor Burks (president), Mark Kelow (vice president), Lin Livingston (secretary)
- Brown Springs: Clara J. Bates (president), Iola Wilson (vice president), Sharon Bracy (secretary)
- Brownsville Heights: Harry Giddens (president), Linda H. Sims (vice president)
- Brummitt Heights: George E. Wells (president), Thereathea Montgomery (vice president)
- Bush Hills: Alma P. Dennis (president), Dora U. Sims (vice president), Myra Tarver (secretary)
- Central City: Camille Spratling (president), John Nicolini (vice president)
- Central Park: Jim Craig II (president), Virginia Guthrie (vice president)
- Central Pratt: Myrtle S. Stewart (president), Linda Coats Lavender (secretary)
- College Hills: Paul Neville (president), Henry A. Lewis (vice president), Constance Foster-Kelley (secretary)
- Collegeville: Annie Mable Herring (vice president), Vivian F. Starks (secretary)
- Crestline: Frank T. Caley, Jr (president), Sandra Ross Storm (vice president), Mary Brent (secretary)
- Crestwood North: Frank McCrory (president), Darrell O'Quinn (vice president), Sister Mary Robert Oliver (secretary)
- Crestwood South: Joe Knott (president), Keith Ray (vice president), Susan Putnam (secretary)
- Dolomite: Alfred E. Thomas, Sr (president), Samuel Wyatt (vice president), Armelia Harville (secretary)
- Druid Hills: Charlie L. Williams, Jr (president), Amie W. Evans (vice president), Rosetta Jones (secretary)
- East Avondale: Rosie Thrash (president), Maggie Jenkins (vice president), Doris R. Jones (secretary)
- East Birmingham: Sterling Fields/Daniel Felder (president), Terry Boyd/Jackie Paton (vice president), Katheleene Fields (secretary)
- East Brownville: Gwendolyn Cook-Bibb (president), Janice B. Clark (vice president) Jamice Carter (secretary)
- East Lake neighborhood: Shirley Holston (president), Stella Hill, secretary
- East Thomas
- Eastwood neighborhood: Lela Jenkins (president), Jay Donmoyer (vice president), Russell Davidson (secretary)
- Echo Highlands: John L. Avery/Ken Johnson (president), Carol V. Harris (secretary)
- Enon Ridge: Cornelia B. Cobb (president), Ella B. Gaines (vice president), Tommie Wooden-Medlock (secretary)
- Ensley neighborhood: Earlene W. Hunter (president), Freida S. Oliver (vice president), Jessica D. Whitehead (secretary)
- Ensley Highlands: Willie M. Holley (president), Lynette Peters (vice president)
- Evergreen
- Fairmont: Ronald D. Mitchell (president), Theresia Hale (vice president)
- Fairview: Gerri W. Robinson (president), Kimberly Chatman (vice president)
- Five Points South neighborhood: Gary Bostany (president), Chris A. Bottcher (vice president), Danny Jones (secretary)
- Forest Park-South Avondale: Sam Frazier (president), Jeff McGee (vice president), Shannon Johnson (secretary)
- Fountain Heights: Doris Powell (president), Joe Ann Askew (vice president), Loretta S. Dial (secretary)
- Garden Highlands: Harriette Littleton (president), Sanford Culpepper (vice president), Michelle S. Carlisle (secretary)
- Gate City: Eloise M. Crenshaw/Lee E. Loder (president), Linda M. Allen (vice president), Wilma J. Davis (secretary)
- Germania Park neighborhood: Roy Weaver/William H. Gaines, Jr (president), Evanne Gibson (vice president)
- Glen Iris: Michael G. Gray (president), Hope I. Cooper (vice president), Kay Kinnear (secretary)
- Grasselli Heights: John Culpepper (president), John L. Wilson (vice president), Bettie C. George (secretary)
- Graymont: Pinkey C. Doby (president), Willine Body (vice president), Eloise L. Hardy (secretary)
- Green Acres neighborhood: Robert Leonardo Littleton (president), Patricia Henderson (vice president), Doris Jean McDonald (secretary)
- Harriman Park: Earnest Colvin (president), Bobby Hartwell (vice president), Keisha Brown (secretary)
- Highland Park: Alison Glascock (president), Warren Laird (vice president), Beverly Bell (secretary)
- Highway 280 neighborhood
- Hillman: Gwendolyn B. Calhoun (president), Walter D. Benford (vice president)
- Hillman Park: Jim Boyd (president), Walter Burrell (vice president), Celeste W. Whitaker (secretary)
- Hooper City: Andrew Lee Stallworth (president), Anthony Lee Douglas (vice president), Eula T. Jackson (secretary)
- Huffman: Paul M. Lane (president), Bill Hawkins (vice president), Juanita M. Milstead (secretary)
- Industrial Center: L. C. Culpepper (president), Joe Foster (vice president), Ethel Culpepper (secretary)
- Inglenook: Joseph Brown (president), Arthur Bledsoe, Jr (vice president), Kenneth Ulmer (secretary)
- Jones Valley neighborhood: Leona Payne (president), Eloise S. Wormely (vice president)
- Killough Springs: Al Rutledge (president), Myra Rutledge (vice president)
- Kingston: Lillie F. Cole (president), Lovie D. Crawford, Jr (vice president)
- Lake Purdy neighborhood
- Liberty Highlands: Doris Wright Clanton (president), Sophia L. Clanton (vice president), Jewell Bates Heard (secretary)
- Maple Grove: Michelle Williams (president), Wilenda G. Body (vice president)
- Mason City: W. L. Williams, Jr (president), Addie B. Person (vice president), Virginia Jones (secretary)
- North Avondale: Bobby E. Horne (president), Julia S. Horne (secretary)
- North Birmingham neighborhood: Jimmie L. Coleman, Sr (president), Sandra K. Brown (vice president), Ronald Barnes (secretary)
- North East Lake: Exie Thompson Bridges (president), Vivian J. Booker (vice president), Judy Hand-Truitt (secretary)
- North Pratt: Aaron Carlton/Frank W. Anderson (president), Clarence R. Ford (vice president), Nelda D. King (secretary)
- North Titusville: John C. Harris (president), Tommy Rowser (vice president)
- [[Norwood]: Robert Gilmore/Jefferica H. Poindexter (president), Julius C. Clark (vice president), Harriett Smith (secretary)
- Oak Ridge: Fannie Terry Bailey (president), Dallas Blackmon (vice president), Marty Hall (secretary)
- Oak Ridge Park: Albert Benifield (president), Barbara Merchant/Darlena King (vice president), Joyce C. Thomas (secretary)
- Oakwood Place: Nell Allen (president), Mattie L. Nichelson, (vice president), Gloria Fields (secretary)
- Overton: Rick Austin/Anita Abrams (president), Feanissia Clark/Roosevelt Horton (vice president), Shauntil Vines (secretary)
- Penfield Park: Dorris B. Parker/Willie Biggs (president), Joann Fowlkes (secretary)
- Pine Knoll Vista: James Prayer, Jr (president), Oscar L. Smith (vice president), Jacquelyn Smith Williams (secretary)
- Powderly: Veronica Edwards-Johnson (president), Leciel K. Hubbard (vice president), Louvenia B. Cummings (secretary)
- Redmont Park: Don Cosper (president), Cathy Adams (vice president), Babs Simpson (secretary)
- Riley-Travellick: Mary Hall (president), Talmadge Owens (vice president), Annette W. Taylor (secretary)
- Rising-West Princeton: Hattie L. Williams (president), Samuel L. Mills (vice president), Essie L. McCall (secretary)
- Roebuck: Jeanice Allen/Kim Rafferty (president), Paul Geaham (vice president), Jeannette L. Fultz (secretary)
- Roebuck Springs-South Roebuck: Richard Rutledge (president), Ken Horton (vice president), Wanda Horton (secretary)
- Roosevelt: Calvin Elder (president), Otis D. Jones (vice president), Margie G. Curry (secretary)
- Sand Ridge: Julius Oliver (president), Robert H. Young, Jr (vice president), Sallie E. White (secretary)
- Sandusky: Mary B. Hunter (president), Juanita Brew (secretary)
- Sherman Heights: Betty J. Thomas (vice president), Marcia B. Starks (secretary)
- Smithfield neighborhood: Shirley Gavin Floyd (president), Maggie Johnson (vice president), Debra Ford (secretary)
- Smithfield Estates: Johnny J. Howze, Jr (president), Brenda J. Rand/Evell D. Bowie, Jr (vice president), Glenda Lampkin (secretary)
- South East Lake: Angela Anderson (president), Kathy Stiles Freeland (vice president), Sandy River (secretary)
- South Pratt: Richard Harris (president), Lillie M. Files (vice president), Brenda K. Ragland (secretary)
- South Titusville: Ed Ramsey (president), Julius Matthews, Jr (vice president), Christine K. Mims (secretary)
- South Woodlawn: Arnold King (president), Vanessa M. Jones (vice president), Jennifer Williams (secretary)
- Southside neighborhood: Irene Johnson/T. C. Cannon (president), Beatrice Lewis (secretary)
- Spring Lake: C. Cooper Wright (president), James Palmer Gillespie/Linda S. Hannon (vice president), Joyce Gilmore (secretary)
- Sun Valley
- Tarpley City: Tony Patterson/Rosalind Young (president), Dorothy Cunningham (vice president), Ethel Dunagan (secretary)
- Thomas: Alonzo Darrow (president), Elizabeth L. Pruitt (vice president), Faye A. Ray (secretary)
- Tuxedo: Magnolia G. Cook (president), Myra Palmore (secretary)
- Wahouma neighborhood: Patricia Johnson/Robert L. Walker, Jr (president), John M. Davis (vice president)
- West Brownville: Thomas E. Hendricks (president), Joe W. Horton (vice president), Carolyn J. Horton (secretary)
- West End Manor: Sadie C. Jackson (president), Oliver W. Wills (vice president), Vivian Osborne (secretary)
- West Goldwire: Johnny Knott, Jr (president), Harvey Campbell (vice president), Glenda C. McCarroll (secretary)
- Woodland Park: Calvin C. Haynes (president), Johnnie Summerville (vice president), Ada Washington (secretary)
- Woodlawn neighborhood: Marylyn Creer/Edward Maddox (president), Sherman Smith/Bernetta A. Eberhart (vice president), Brenda Pettaway/Brenda Smith (secretary)
- Wylam: Edward Davis (president)
- Zion City neighborhood: Elois A. Ramsey (president), Walter Maddox (vice president), Irma Hatcher-Martin (secretary)
References
- "Neighborhood Elections: The list of candidates." (October 23, 2006) Birmingham News.