List of Birmingham neighborhoods/sortable table: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
(S) |
||
Line 156: | Line 156: | ||
|- | |- | ||
| [[Roosevelt]] || [[Brownville]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 7|7]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,969 || data-sort-value="Swain, Gwendolyn"|[[Gwendolyn Swain]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Roosevelt-2203.pdf Roosevelt] || | | [[Roosevelt]] || [[Brownville]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 7|7]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,969 || data-sort-value="Swain, Gwendolyn"|[[Gwendolyn Swain]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Roosevelt-2203.pdf Roosevelt] || | ||
|- | |||
| [[Sandusky]] || [[Pratt community|Pratt]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 907 || data-sort-value="Brew, Juanita"|[[Juanita Brew]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Sandusky-1303.pdf Sandusky] || | |||
|- | |||
| [[Sherman Heights]] || [[Ensley community|Ensley]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 9|9] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 488 || data-sort-value="Johnson, Olivia"|[[Olivia Johnson]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/ShermanHeights-802.pdf Sherman Heights] || | |||
|- | |||
| [[Smithfield neighborhood|Smithfield]] || [[Smithfield community|Smithfield]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 5|5]], [[Birmingham City Council District 6|6]], [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,800 || data-sort-value="Floyd, Shirley"|[[Shirley Floyd]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Smithfield-1605.pdf Smithfield] || | |||
|- | |||
| [[Smithfield Estates]] || [[Pratt community|Pratt]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 3,412 || data-sort-value="Spencer, Ellen"|[[Ellen Spencer]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/SmithfieldEstates-1304.pdf Smithfield Estates] || | |||
|- | |||
| [[South East Lake]] || [[Roebuck-South East Lake]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 2|2]], [[Birmingham City Council District 4|4]], [[Birmingham City Council District 5|5]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 7,983 || data-sort-value="Jeanty, Kimberly"|[[Kimberly Jeanty]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/SouthEastLake-1503.pdf South East Lake] || | |||
|- | |||
| [[South Pratt]] || [[Pratt community|Pratt]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 8|8]], [[Birmingham City Council District 9|9]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 448 || data-sort-value="Harris, Richard"|[[Richard Harris]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/SouthPratt-1305.pdf South Pratt] || | |||
|- | |||
| [[Southside neighborhood|Southside]] || [[Southside community|Southside]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 5|5]], [[Birmingham City Council District 6|6]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,035 || data-sort-value="Johnson, Irene"|[[Irene Johnson]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/Southside-1703.pdf Southside] || | |||
|- | |||
| [[South Titusville]] || [[Titusville]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 6|6]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 2,617 || data-sort-value="Beard, Lavon"|[[Lavon Beard]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/SouthTitusville-1902.pdf South Titusville] || | |||
|- | |||
| [[South Woodlawn]] || [[Woodlawn community|Woodlawn]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 4|4]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 598 || data-sort-value="King, Arnold"|[[Arnold King]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/SouthWoodlawn-2103.pdf South Woodlawn] || | |||
|- | |||
| [[Spring Lake]] || [[Huffman community|Huffman]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 1|1]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 5,326 || data-sort-value="Lee, George"|[[George Lee Jr]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/SpringLake-1003.pdf Spring Lake] || | |||
|- | |||
| [[Sun Valley]] || [[East Pinson Valley]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | [[Birmingham City Council District 1|1]] || style="text-align: right; padding-right: 1em;" | 1,969 || data-sort-value="Hawkins, Johnny"|[[Johnny Hawkins]] || [http://gisweb.informationbirmingham.com/imf/sites/JSPCOBHelp/StandardMaps/PDF/Neighborhoods/SunValley-705.pdf Sun Valley] || | |||
|- | |- | ||
|} | |} |