2008 Jefferson County municipal elections: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
m (→[[Trafford]]) |
No edit summary |
||
(80 intermediate revisions by 4 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
'''2008 Jefferson County municipal elections''' | '''2008 Jefferson County municipal elections''' were held [[August 26]], [[2008]]. On the day of the election remnants of the weather system that made landfall as Tropical Storm Fay were lingering over the region. | ||
The following were the contests in cities and towns in [[Jefferson County]]. See [[2008 municipal elections]] for contests in other counties. | |||
==[[Adamsville]]== | ==[[Adamsville]]== | ||
*[[Mayor of Adamsville|Mayor]]: | *[[Mayor of Adamsville|Mayor]]: [[Pam Palmer]] avoided a runoff by garnering 672 votes (56%) to replace the retiring [[Terry Loggins]]. [[Stephen Adams]] (235 votes) finished second in the race. [[Johnny Click]] (163 votes) and [[Terrell Guy]] (138 votes) also ran. | ||
*[[Adamsville City Council|Council]]: | *[[Adamsville City Council|Council]]: | ||
**Ward 1: [[Anthony Brooklere]] | **Ward 1: [[Anthony Brooklere]] (150 votes) defeated [[Mickey McGehee]] (43 votes) for the open seat. | ||
**Ward 2: [[ | **Ward 2: [[Reginald Crawford]] (109 votes) and incumbent [[Ed Scott]] (103 votes) advanced to a runoff, eliminating [[Gary Herron]] (22 votes). | ||
**Ward 3: [[Tammy Abston]] ( | **Ward 3: Incumbent [[Tammy Abston]] (164 votes) held off a challenge by [[Joy Ann Perry]] (109 votes). | ||
**Ward 4: | **Ward 4: [[Ron Mosley]] (135 votes) narrowly defeated incumbent [[Timothy Buckelew]] (131 votes). | ||
**Ward 5: [[Yohance Owens]] | **Ward 5: [[Yohance Owens]] ran unopposed and was certified on July 28. | ||
==[[Brighton]]== | ==[[Brighton]]== | ||
*[[Mayor of Brighton|Mayor]]: [[Rhonda Bean]], | *[[Mayor of Brighton|Mayor]]: [[Angelo Hinkle]] (284 votes) and [[Rhonda Bean]] (189 votes) advanced to a runoff, eliminating incumbent mayor [[Eddie Cooper]] (181 votes) and [[Erskine Davis]] (69 votes). Unofficial runoff returns showed 532 votes for Hinkle to 266 for Bean, who plans to challenge the election on the grounds that Hinkle used city materials for his campaign. | ||
*[[Brighton City Council|Council]]: | *[[Brighton City Council|Council]]: | ||
**Place 1: Incumbent [[Joseph Edwards | **Place 1: Incumbent [[Joseph Edwards]] ran unopposed and was certified on August 5. | ||
**Place 2: [[ | **Place 2: [[Barbara Watkins]] (339 votes) and [[Jerome McMullin, Jr]] (295 votes) advanced to a runoff, eliminating [[Susie Bender]] (89 votes). Watkins won the runoff 441 to 342. | ||
**Place 3: [[Cora Smith]] | **Place 3: Incumbent [[Cora Smith]] (369 votes) held off a challenge by [[Andrea Tubbs]] (332 votes) | ||
**Place 4: | **Place 4: [[Tom Henderson (Brighton city councilor)|Tom Henderson]] ran unopposed and was certified on August 5. ([[Barbara Watkins]] had previously challenged him, but instead ran in Place 2) | ||
**Place 5: [[ | **Place 5: [[Annie Woods]] (258 votes) and [[Lonnie Murray]] (238 votes) advanced to a runoff, eliminating [[Monroe Holloway]] (225 votes) in a tight three-way race. Murray overcame the 20-vote primary deficit to win the runoff 452 to 335. | ||
==[[Brookside]]== | ==[[Brookside]]== | ||
*[[Mayor of Brookside|Mayor]]: Current mayor [[Roger McCondichie]] | *[[Mayor of Brookside|Mayor]]: Current mayor [[Roger McCondichie]] ran unopposed. | ||
*[[Brookside City Council|Council]]: | *[[Brookside City Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[Dennis Cordell]] | **Place 1: [[Dennis Cordell]] ran unopposed. | ||
**Place 2: [[David Butler]] | **Place 2: [[David Butler]] ran unopposed. | ||
**Place 3: [[Terry Bensko]] | **Place 3: [[Terry Bensko]] ran unopposed. | ||
**Place 4: [[Daryl Burr]] | **Place 4: [[Daryl Burr]] ran unopposed. | ||
**Place 5: [[Michael Gooch]] | **Place 5: [[Michael Gooch]] ran unopposed. | ||
==[[Cardiff]]== | ==[[Cardiff]]== | ||
*[[Mayor of Cardiff|Mayor]]: [[Gregory Moore, Jr]] | *[[Mayor of Cardiff|Mayor]]: [[Gregory Moore, Jr]] ran unopposed. | ||
*[[Cardiff City Council]]: | |||
**Place 1: [[Matthew Williams]] | *[[Cardiff City Council|Council]]: | ||
**Place 2: [[Timothy Mitchell]] | **Place 1: [[Matthew Williams]] ran unopposed. | ||
**Place 3: [[Peggy Sue Williams]] | **Place 2: [[Timothy Mitchell]] ran unopposed. | ||
**Place 4: [[Jonathan Manning]] | **Place 3: [[Peggy Sue Williams]] ran unopposed. | ||
**Place 5: [[Shirley Mitchell]] | **Place 4: [[Jonathan Manning]] ran unopposed. | ||
**Place 5: [[Shirley Mitchell]] ran unopposed. | |||
==[[Center Point]]== | ==[[Center Point]]== | ||
*[[Mayor of Center Point|Mayor]]: 2-term | *[[Mayor of Center Point|Mayor]]: 2-term incumbent [[Tom Henderson]] (976 votes) soundly defeated challenger [[Frederick Burkes]] (155 votes). | ||
*[[Center Point City Council|Council]]: | *[[Center Point City Council|Council]]: | ||
** | **Place 1: [[Danny King]] ran unopposed. | ||
** | **Place 2: Incumbent [[Linda Kennemur]] ran unopposed. | ||
** | **Place 3: Incumbent [[Roger Barlow]] (934 votes) defeated challenger [[Malcolm Pepper]] (182 votes). | ||
** | **Place 4: Incumbent [[Raymond Olan]] ran unopposed. | ||
** | **Place 5: Incumbent [[Terry Leesburg]] ran unopposed. | ||
==[[Clay]]== | ==[[Clay]]== | ||
*[[Mayor of Clay|Mayor]]: | *[[Mayor of Clay|Mayor]]: [[Ed McGuffie]] defeated incumbent [[Charles Hart]] and challengers [[Vic Aldridge]] and [[Dean Kirkner]]. McGuffie garnered 51% of the vote and thereby won without a runoff. Hart had 36%, Kirkner, a current City Councilman, got 10% and Aldridge got 5%. In all 1,174 of Clay's 6,026 registered voters (29%) turned out for the election. | ||
*[[Clay City Council|Council]]: | *[[Clay City Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[Ricky Farmer]] | **Place 1: [[Chuck McGuffie]] (son of the mayor-elect) kept his Council seat with 63% of the vote. [[Ricky Farmer]] and [[Keith Waterhouse]] were the unsuccessful challengers. | ||
**Place 2: [[ | **Place 2: [[Kevin Small]] defeated [[Jeff Cole]] by earning 56% of the vote. | ||
**Place 3: [[Charles Webster]] | **Place 3: [[Charles Webster]] ran unopposed. | ||
**Place 4: [[L. B. Feemster]] | **Place 4: [[L. B. Feemster]] defeated [[Lou Ann Chestnut]] with 54% of the vote. | ||
**Place 5: [[ | **Place 5: [[Jackie Hambrick]] won easily over [[Stan Gilbreath]] with 60% of votes cast. | ||
==[[Fairfield]]== | ==[[Fairfield]]== | ||
*[[Mayor of Fairfield|Mayor]]: | * [[Mayor of Fairfield|Mayor]]: [[Kenneth Coachman]] (867 votes) and [[Johnnie Wyatt]] (444 votes) advanced to a runoff ahead of incumbent [[Michael Johnson]] (431 votes) and challengers [[Charles Willis, Jr]] (428 votes) and [[Gloria Matthews]]. In the runoff, Coachman secured 1,246 votes to Wyatt's 616. | ||
*[[Fairfield City Council|Council]]: | *[[Fairfield City Council|Council]]: | ||
**Council President: Incumbent [[Eldridge Turner]] | **Council President: Incumbent [[Eldridge Turner]] (966 votes) and [[Darnell Gardner]] (813 votes) advanced to a runoff, eliminating [[Howard Cook]] (440 votes) from the race. Turner edged by Gardner in the runoff 932 to 927. | ||
**District 1: [[Marion Evans]] | **District 1: Incumbent [[Frederick Scott]] (237 votes) held off challengers [[Marion Evans]] (134 votes) and [[Princess Kemp]] (64 votes) | ||
**District 2: [[ | **District 2: Incumbent [[Vincent Smith]] (124 votes) held off challenger [[Primus Mack]] (89 votes) | ||
**District 3: [[Harry Lee]], [[Calvin Biggers]], [[Dennis Devaris | **District 3: Incumbent [[William Murray]] (162 votes) held off challengers [[Harry Lee]] (101 votes), [[Calvin Biggers]] (27 votes), and [[Dennis Devaris]] (3 votes) | ||
**District 4: [[Ronald Struthers]] | **District 4: [[Ronald Struthers]] (284 votes) defeated incumbent [[William Yow]] (208 votes) | ||
**District 5: [[Jerry Yarbrough]] | **District 5: [[Jerry Yarbrough]] (192 votes) won the open seat over [[Raymond Childs]] (109 votes), [[Larry Williams]] (32 votes), and [[Marvin Hill]] (21 votes) | ||
**District 6: [[Willie Hardley, Jr]] ( | **District 6: [[Ves Marable]] (230 votes) defeated incumbent [[Willie Hardley, Jr]] (208 votes) | ||
==[[Fultondale]]== | ==[[Fultondale]]== | ||
*[[Mayor of Fultondale|Mayor]]: [[Jim Lowery]] | With no qualified challengers for the full slate of incumbents, Fultondale did not hold an election. | ||
*[[Mayor of Fultondale|Mayor]]: Incumbent [[Jim Lowery]] was unopposed. | |||
*[[Fultondale City Council|Council]]: | *[[Fultondale City Council|Council]]: | ||
**[[Billy Howell]] | ** Incumbent [[Billy Howell]] was unopposed. | ||
**[[Joe Bolton]] | ** Incumbent [[Joe Bolton]] was unopposed. | ||
**[[Darrell Hubbert]] | ** Incumbent [[Darrell Hubbert]] was unopposed. | ||
**[[Tommy Loden]] | ** Incumbent [[Tommy Loden]] was unopposed. | ||
**[[Greg Morris]] | ** Incumbent [[Greg Morris]] was unopposed. | ||
==[[Gardendale]]== | ==[[Gardendale]]== | ||
*[[Mayor of Gardendale|Mayor]]: | *[[Mayor of Gardendale|Mayor]]: [[Othell Phillips]] (1,988 votes) overcame a 228-vote deficit in the primary to win a runoff against [[Oscar Mann]] (1,286 votes). Mann had 1,257 to Phillips 1,029 in the primary. Also running in the 5-way race to replace retiring three-term mayor [[Kenny Clemmons]] were Jonathan Dunagan, Dennis Gamble and Matthew Wright. | ||
*[[Gardendale City Council|Council]]: | *[[Gardendale City Council|Council]]: | ||
**Ward 1: [[Courtney Cooper | **Ward 1: Incumbent [[Peggy Tumlin]] (256 votes, 53.8%) defeated challengers Courtney Cooper (38 votes), Tim Howell (33 votes), and Patt Smith (149 votes) in the general election. | ||
**Ward 2: [[Mike "Buckett" Burkett | **Ward 2: Incumbent [[Gary Morris]] (363 votes, 51.8%) defeated Mike "Buckett" Burkett (338 votes) in the run-off after the two eliminated Tim Clayton and Jody Jones in the general election. | ||
**Ward 3: | **Ward 3: [[Alvin Currington]] (429 votes, 64.6%) defeated [[Lynn Dodson]] (235 votes) in the run-off after the two eliminated Jerome Cantrell and Tony Davis in the general election. | ||
**Ward 4: | **Ward 4: [[Faith Harper]] (354 votes, 60.3%) defeated incumbent [[Billy Flippo]] (206 votes), plus challengers Larry Gothard (10 votes) and Tommy Jett (17 votes) in the general election. | ||
**Ward 5: [[ | **Ward 5: Incumbent [[Wendell Phillips]] (495 votes, 53.8%) defeated [[David Morris]] (425 votes) in the run-off after the two eliminated Chip Hallmark and Tim White in the general election. | ||
==[[Graysville]]== | ==[[Graysville]]== | ||
*[[Mayor of Graysville|Mayor]]: | *[[Mayor of Graysville|Mayor]]: In the primary, incumbent [[Doug Brewer]] (369 votes) and challenger [[Randy Teeter]] (244 votes) advanced to a runoff, eliminating [[Dorothy Hawthorne]] (169 votes). Brewer controlled the runoff 467 to 363 to win re-election. | ||
*[[Graysville City Council|Council]]: | *[[Graysville City Council|Council]]: | ||
**District 1: [[Anthony King]] | **District 1: [[Anthony King]] ran unopposed. | ||
**District 2: [[ | **District 2: [[Jill Kelley]] (85 votes) easily defeated [[James Fortenberry]] (14 votes) | ||
**District 3: [[Bobby Brown]] ( | **District 3: Incumbent [[Bobby Brown]] (91 votes) and challenger [[Cyndi Summerlin Calhoun]] (52 votes) advanced to a runoff, eliminating [[Greg Pridmore]] (47 votes). Brown won the runoff 121 to 88. | ||
**District 4: [[ | **District 4: Challenger [[Wanda Nation]] (64 votes) defeated incumbent [[Steve Hardin]] (58 votes) in a narrowly-contested race. | ||
**District 5: [[ | **District 5: [[Mary Sue Morgan]] (96 votes) and [[Bill Billits]] (75 votes) advanced to a runoff, eliminating [[Sherrie Simmons]] (28 votes). Morgan won the runoff 125 to 88. | ||
**District 6: [[Roy Linn, Jr]] | **District 6: Incumbent [[Roy Linn, Jr]] ran unopposed. | ||
==[[Homewood]]== | ==[[Homewood]]== | ||
*[[Mayor of Homewood|Mayor]]: [[Scott McBrayer]] | *[[Mayor of Homewood|Mayor]]: [[Scott McBrayer]] successfully challenged three-term incumbent [[Barry McCulley]], winning 72 percent of the vote (1,964 to 769) | ||
*[[Homewood City Council|Council]]: | *[[Homewood City Council|Council]]: | ||
**Ward 1 | **Ward 1 | ||
***Place 1: [[Anthony Smith]] | ***Place 1: [[Anthony Smith]] (unopposed, certified July 28) | ||
***Place 2: [[Thomas Hamner, Jr | ***Place 2: [[Sam Scott]] defeated incumbent [[Thomas Hamner, Jr]] | ||
**Ward 2 | **Ward 2 | ||
***Place 1: [[Allyn Krall]] | ***Place 1: [[Allyn Krall]] (unopposed, certified July 28) | ||
***Place 2: [[Vance Moody]] | ***Place 2: [[Vance Moody]] (unopposed, certified July 28) | ||
**Ward 3 | **Ward 3 | ||
***Place 1: [[J. J. Bischoff]] | ***Place 1: [[J. J. Bischoff]] (unopposed, certified July 28) | ||
***Place 2: [[Walter Jones]] | ***Place 2: [[Walter Jones]] defeated Frank Martin | ||
**Ward 4 | **Ward 4 | ||
***Place 1: [[Hunter Payne]] | ***Place 1: [[Hunter Payne]] defeated incumbent [[Sam Brasseale]] | ||
***Place 2: [[David Hooks]] | ***Place 2: [[David Hooks]] (unopposed, certified July 28) | ||
**Ward 5 | **Ward 5 | ||
***Place 1: [[Jackie Langlow]] | ***Place 1: [[Jackie Langlow]] (unopposed, certified July 28) | ||
***Place 2: [[Allan Trippe]] | ***Place 2: [[Allan Trippe]] (unopposed, certified July 28) | ||
==[[Hoover]]== | ==[[Hoover]]== | ||
*[[Mayor of Hoover|Mayor]]: [[Tony Petelos]] | *[[Mayor of Hoover|Mayor]]: [[Tony Petelos]] was unopposed for his second term. | ||
*[[Hoover City Council|Council]]: | *[[Hoover City Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[Trey Lott]] | **Place 1: [[Trey Lott]] was unopposed. | ||
**Place 2: [[Gene Smith]] | **Place 2: [[Gene Smith III]] was unopposed. | ||
**Place 3: [[Mari Morrison]] | **Place 3: [[Mari Morrison]] was unopposed. | ||
**Place 4: [[Gary Ivey]] | **Place 4: [[Gary Ivey]] was unopposed. | ||
**Place 5: [[Jack Wright]] | **Place 5: [[Jack Wright]] was unopposed. | ||
**Place 6: [[ | **Place 6: [[Brian Skelton]] was unopposed after [[Vyvette Isabelle]] withdrew. | ||
**Place 7: [[ | **Place 7: [[John Green III]] (1,058 votes) and [[Jimmie Brown]] (903 votes) earned runoff spots in the race to replace retiring Councilor [[Mike Natter]]. [[Rusty Creel]] finished third with 692 votes. [[George Davis]] withdrew from the race before the election. Green secured 1,411 votes in the runoff to Brown's 1,171. | ||
==[[Hueytown]]== | ==[[Hueytown]]== | ||
*[[Mayor of Hueytown|Mayor]]: | *[[Mayor of Hueytown|Mayor]]: Incumbent [[Delor Baumann]] ran unopposed. | ||
*[[Hueytwon City Council|Council]]: | *[[Hueytwon City Council|Council]]: | ||
**District 1: [[Carole Marks]] | **District 1: Incumbent [[Carole Marks]] ran unopposed. | ||
**District 2: [[Michael Pickens]] | **District 2: Incumbent [[Michael Pickens]] ran unopposed. | ||
**District 3: [[Phifer Crane]] | **District 3: Incumbent [[Phifer Crane]] ran unopposed. | ||
**District 4: [[Philip Contorno]] | **District 4: Incumbent [[Philip Contorno]] ran unopposed. | ||
**District 5: Incumbent [[Ray Robertson]] | **District 5: Incumbent [[Ray Robertson]] (261 votes) held off a challenge by [[John Skates]] (182 votes). | ||
==[[Irondale]]== | ==[[Irondale]]== | ||
*[[Mayor of Irondale|Mayor]]: | *[[Mayor of Irondale|Mayor]]: Incumbent [[Tommy Joe Alexander]] received 1,248 votes (60%) to keep the office without a runoff. He was challenged by former mayor [[David Krider]] (366 votes) and then-city councilors [[John Schoen]] (294 votes) and [[Joan Ratchford]] (159 votes). | ||
*[[Irondale City Council|Council]]: | *[[Irondale City Council|Council]]: | ||
**District 1: [[ | All council districts had open seats with no incumbents running for re-election: | ||
**District 2: [[ | **District 1: [[James Stewart Jr]] (281 votes) defeated [[John London]] (123 votes). | ||
**District 3: [[ | **District 2: [[Bob Saunders]] (180 votes) defeated [[Bobby Joe Wilson]] (110 votes). | ||
**District 4: [[Terry Bearden]] | **District 3: [[Craig Sanderson]] (380 votes) defeated [[Pete Crye]] (332 votes). | ||
**District 5: [[ | **District 4: [[Terry Bearden]] (226 votes) defeated [[Mark Peavy]] (126 votes). | ||
**District 5: [[Christopher Crews]] (165 votes) defeated [[Donna Pike]] (109 votes). | |||
==[[Kimberly]]== | ==[[Kimberly]]== | ||
*[[Mayor of Kimberly|Mayor]]: [[ | * [[Mayor of Kimberly|Mayor]]: [[Ralph Lindsey]] (271 votes) defeated [[Brian Pharris]] (189 votes) for the seat vacated by six-term mayor [[Sam Maze]]. | ||
*[[Kimberly Town Council|Council]]: | |||
**Place 1: [[ | *[[Kimberly Town Council|Council]]: Kimberly's Town Council is elected at-large: | ||
**Place 2: [[ | **Place 1: [[Craig Harris]] (329 votes) easily defeated incumbent [[Ric Chandler]] (106 votes) | ||
**Place 3: [[Donna Smith Cude]] | **Place 2: [[Brad Stark]] (339 votes) handily defeated incumbent [[Betty Goodwin]] (111 votes) | ||
**Place 4: [[Diane Dake]], [[ | **Place 3: [[Donna Smith Cude]] (323 votes) soundly defeated incumbent [[Herschel Suddeth]] (127 votes) | ||
** | **Place 4: [[Lowell Holland]] (316 votes) resoundingly defeated incumbent [[Diane Dake]] (132 votes) | ||
**Place 5: [[Bob Ellerbrock]] ran unopposed. | |||
==[[Leeds]]== | |||
* [[Mayor of Leeds|Mayor]]: [[Eric Patterson]] garnered 1,355 votes to defeat incumbent mayor [[Tac Whitfield]] (568 votes) and Councilor [[Carol Phillips]] (419 votes) without a runoff. The 2,436 votes cast in the election were a record for the city. | |||
*[[Leeds City Council|Council]]: | |||
** District 1: Incumbent [[Kenneth Washington]] (290 votes) held off a challenge by [[Arthur Kell, Jr]] (62 votes) | |||
** District 2: Incumbent [[Ross Bartee]] (364) won a tight race against challenger [[Ron Westmoreland]] (354 votes) | |||
** District 3: [[Susan Carswell]] ran unopposed. | |||
** District 4: [[Charlotte Earnest]] ran unopposed. | |||
** District 5: Incumbent [[Cary Kennedy]] (187 votes) and challenger [[Johnny Kile]] (156 votes) advanced to a run-off, eliminating [[Devoris Ragland]] (118 votes). Kile went on to defeat Kennedy for the seat. | |||
==[[Lipscomb]]== | ==[[Lipscomb]]== | ||
*[[Mayor of Lipscomb|Mayor]]: [[Melanie Bouyer]] | * [[Mayor of Lipscomb|Mayor]]: [[Melanie Bouyer]] earned 203 of 355 votes cast to win the mayoral race without a runoff. [[Deborah Miller]], the incumbent appointed by Governor [[Bob Riley]] to fill a vacancy, earned only 99 votes. Challengers [[Theodus Sanders]] and [[Bobby Lucas]] garnered 29 and 24 votes, respectively. | ||
*[[Lipscomb City Council|Council]]: | *[[Lipscomb City Council|Council]]: | ||
**District 1: [[ | **District 1: [[Lillie Kennedy]] ran unopposed. | ||
**District 2: [[Benny Ragland]] | **District 2: Incumbent [[Benny Ragland]] ran unopposed. | ||
**District 3: [[Tonja Baldwin]] | **District 3: [[Tonja Baldwin]] ran unopposed. | ||
**District 4: [[Brenda Renz]] | **District 4: Incumbent [[Brenda Renz]] ran unopposed. | ||
**District 5: [[Geraldine Hotzel]] | **District 5: [[Geraldine Hotzel]] (44 votes) and [[Frederick Newell]] (35 votes) advanced to a run-off, eliminating [[Melinda Richburg]] (14 votes). | ||
==[[Maytown]]== | ==[[Maytown]]== | ||
*[[Mayor of Maytown|Mayor]]: | *[[Mayor of Maytown|Mayor]]: Incumbent [[Ann Goolsby]] ran unopposed. | ||
*[[Maytown City Council|Council]]: | *[[Maytown City Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[Gwin Wilder]] | **Place 1: [[Gwin Wilder]] ran unopposed. | ||
**Place 2: [[Charlotte Sparks]] | **Place 2: [[Charlotte Sparks]] ran unopposed. | ||
**Place 3: | **Place 3: Incumbent [[Ramona Martin]] ran unopposed. | ||
**Place 4: | **Place 4: Incumbent [[Willie Rowe]] ran unopposed. | ||
**Place 5: | **Place 5: Incumbent [[Michael Wilder]] ran unopposed. | ||
==[[Midfield]]== | ==[[Midfield]]== | ||
*[[Mayor of Midfield|Mayor]]: [[Richard Shows]] | *[[Mayor of Midfield|Mayor]]: Incumbent [[Gary Richardson]] (267 votes) held off a challenge by [[Richard Shows]] (42 votes) to earn re-election. | ||
*[[Midfield City Council| | |||
*[[Midfield City Council|Council]]: | |||
**Place 1: Incumbent [[Terry Adams]] ran unopposed. | |||
**Place 2: Incumbent [[Reggie Wilson]] ran unopposed. | |||
**Place 3: Incumbent [[Jimmie Robinson]] ran unopposed. | |||
**Place 4: Incumbent [[Janice Anderson]] ran unopposed. | |||
**Place 5: Incumbent [[Velma Johnson]] ran unopposed. | |||
==[[Morris]]== | ==[[Morris]]== | ||
*[[Mayor of Morris|Mayor]]: [[Craig Drummonds]] | *[[Mayor of Morris|Mayor]]: Incumbent [[Craig Drummonds]] (206 votes) successfully held of a challenge from [[Jay Strickland]] (155 votes) | ||
*[[Morris Town Council|Council]]: | |||
**Place 1: [[Clovis Laney]] | * [[Morris Town Council|Council]]: | ||
**Place 2: [[Joe Pylant]] | ** Place 1: Incumbent [[Clovis Laney]] ran unopposed. | ||
**Place 3: [[Ray Densomre]] | ** Place 2: Incumbent [[Joe Pylant]] ran unopposed. | ||
**Place 4: [[Lynn Posey Aguirre]] | ** Place 3: Incumbent [[Ray Densomre]] ran unopposed. | ||
**Place 5: [[Phillip Dillard]] | ** Place 4: [[Lynn Posey Aguirre]] ran unopposed. | ||
** Place 5: [[Phillip Dillard]] ran unopposed. | |||
==[[Mountain Brook]]== | ==[[Mountain Brook]]== | ||
{{Main|2008 Mountain Brook municipal election}} | |||
==[[Mulga]]== | ==[[Mulga]]== | ||
*[[Mayor of Mulga|Mayor]]: [[ | *[[Mayor of Mulga|Mayor]]: Incumbent [[Dennis McCrary]] (100 votes) held off challenges from [[Brenda Jordan]] (75 votes) and [[Johnny Lankford]] (6 votes). | ||
*[[Mulga Town Council|Council]]: | |||
**District 1: [[ | * [[Mulga Town Council|Council]]: | ||
**District 2: [[Joy Smith]] | ** District 1: [[Michelle Randall]] (46 votes) handily defeated incumbent [[Debra Coe]] (14 votes) | ||
**District 3: [[Susann Renee Adkins]] | ** District 2: Incumbent [[Joy Smith (Mulga)|Joy Smith]] ran unopposed. | ||
**District 4: [[Wayne Jones]] | ** District 3: [[Susann Renee Adkins]] (10 votes) defeated incumbent [[Bonnie Varner Maharrey]] (8 votes) in light voting. | ||
**District 5: [[Robyn Whatley]] | ** District 4: Incumbent [[Wayne Jones]] ran unopposed. | ||
** District 5: [[Kimberly Dye]] (26 votes) defeated [[Robyn Whatley]] (17 votes) and [[John Shore]] (5 votes). | |||
==[[Pinson]]== | ==[[Pinson]]== | ||
*[[Mayor of Pinson|Mayor]]: [[Hoyt Sanders]] | *[[Mayor of Pinson|Mayor]]: Incumbent [[Hoyt Sanders]] ran unopposed. | ||
*[[Pinson City Council|Council]]: | |||
**Place 1: [[Dawn Tanner]] | * [[Pinson City Council|Council]]: | ||
**Place 2: [[Joe Cochran]] | ** Place 1: Incumbent [[Dawn Tanner]] (218 votes) successfully fended off the challenge from [[Michael Brad Walker]] (110 votes) | ||
**Place 3: [[ | ** Place 2: Incumbent [[Joe Cochran]] ran unopposed. | ||
**Place 4: [[John Churchwell]] | ** Place 3: Incumbent [[Shane Shelnutt]] (152 votes) and challenger [[David Meadows]] (147 votes) advanced to a runoff, eliminating [[Cathy Leslie]] (32 votes). | ||
**Place 5: | ** Place 4: Incumbent [[John Churchwell]] ran unopposed. | ||
** Place 5: Incumbent [[Joy Clayton]] ran unopposed. | |||
==[[Pleasant Grove]]== | ==[[Pleasant Grove]]== | ||
*[[Mayor of Pleasant Grove|Mayor]]: | *[[Mayor of Pleasant Grove|Mayor]]: Incumbent [[Jerry Brasseale]] garnered 80% of the vote against challengers [[Ronald Capps]], [[Roland "Joey" Douglas II]] and [[Veta Agee]]. | ||
*[[Pleasant Grove City Council|Council]]: | *[[Pleasant Grove City Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[ | **Place 1: Incumbent [[Phillip Houston]] defeated challenger [[Clay Custred]], with 88% of the vote. | ||
**Place 2: [[Gerald Davis]] | **Place 2: Incumbent [[James Mosley]] got 52% of the vote against challengers [[Gerald Davis]] and [[Angela Lewis]]. | ||
**Place 3: [[Terrie Hicks]] | **Place 3: [[Terrie Hicks]] was unopposed. | ||
**Place 4: [[ | **Place 4: Incumbent [[Paula Johnson]] garnered 75% of the vote against challengers [[Jay Henson]] and [[Sherian Minor]]. | ||
**Place 5: [[William "Skeeter" Bullion]] | **Place 5: [[William "Skeeter" Bullion]] was unopposed. | ||
==[[Sylvan Springs]]== | ==[[Sylvan Springs]]== | ||
*[[Mayor of Sylvan Springs|Mayor]]: [[ | *[[Mayor of Sylvan Springs|Mayor]]: Incumbent [[Stevan Parsons]] garnered 92% of the vote against challenger [[Johnny Carver]]. | ||
*[[Sylvan Springs City Council|Council]]: | *[[Sylvan Springs City Council|Council]]: | ||
**District 1: [[Charles Larry Smith]] ( | **District 1: [[Charles Larry Smith]] (incumbent) | ||
**District 2: [[Tammy Jo Eaton Bousack]] (incumbent) | **District 2: [[Tammy Jo Eaton Bousack]] (incumbent) | ||
**District 3: [[G. M. "Mike" Thompson]] (incumbent) | **District 3: [[G. M. "Mike" Thompson]] (incumbent) | ||
Line 207: | Line 261: | ||
==[[Tarrant]]== | ==[[Tarrant]]== | ||
*[[Mayor of Tarrant|Mayor]]: [[ | *[[Mayor of Tarrant|Mayor]]: Incumbent [[Loxcil Tuck]] won 63% of the vote, easily defeating four challengers. Tarrant police officer [[Margaret Ingram]] led the rest of the pack with 33%. [[Michael Miller]] earned 35 votes. [[Tina Churchwell Ingram]] had five and [[Antwon Womack]] had four. | ||
*[[Tarrant City Council|Council]]: | *[[Tarrant City Council|Council]]: | ||
**District 1: [[Annette Dunner]], incumbent [[Dennis Middlebrooks]] | **District 1: [[Annette Dunner]], incumbent [[Dennis Middlebrooks]] | ||
Line 214: | Line 269: | ||
**District 4: Incumbent [[Joe Matthews]], [[George Allen Parker]] | **District 4: Incumbent [[Joe Matthews]], [[George Allen Parker]] | ||
**District 5: [[John Tommy Bryant]], [[Dell Marie Walker-Ellis]] | **District 5: [[John Tommy Bryant]], [[Dell Marie Walker-Ellis]] | ||
==[[Trafford]]== | ==[[Trafford]]== | ||
*[[Mayor of Trafford|Mayor]]: | *[[Mayor of Trafford|Mayor]]: [[Robert Niblett]] got 133 votes to [[Kenneth Sanders]]' 116 to win a runoff for mayor. Other challengers included [[Clint Daniels]], [[Brenda Reno]], and [[Otis Young]]. | ||
*[[Trafford Town Council|Council]]: | *[[Trafford Town Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[William Motes]], [[Jo Ann Niblett]] | **Place 1: [[William Motes]], [[Jo Ann Niblett]] | ||
Line 224: | Line 280: | ||
==[[Trussville]]== | ==[[Trussville]]== | ||
*[[Mayor of Trussville|Mayor]]: [[Jim Robinson]] | *[[Mayor of Trussville|Mayor]]: [[Gene Melton]] won a fourth term as mayor, successfully defending his office from challenger [[Jim Robinson]] by a 2,202 to 1,198-vote margin (65%). | ||
*[[Trussville City Council|Council]]: | *[[Trussville City Council|Council]]: | ||
**Place 1: [[Wayne Quick]] | **Place 1: [[Wayne Quick]], [[Wayne Tayor]] (incumbent) | ||
**Place 5: [[Susan Rochester]] | **Place 2: [[Buddy Aydelette]] (incumbent) | ||
**Place 3: [[Jonathan Barbee]], [[Buddy Choat]] | |||
**Place 4: [[Rob Meadows]], [[Brian Plant]] (incumbent) | |||
**Place 5: [[Wayne Davenport]], [[Anthony Montalto]], [[Susan Rochester]] | |||
==[[Vestavia Hills]]== | ==[[Vestavia Hills]]== | ||
*[[Mayor of Vestavia Hills|Mayor]]: [[Butch Zaragoza]] was certified as the mayor-elect after challenger [[Dan Calloway]] dropped out of the race on [[July 17]]. | * [[Mayor of Vestavia Hills|Mayor]]: [[Butch Zaragoza]] was certified as the mayor-elect after challenger [[Dan Calloway]] dropped out of the race on [[July 17]]. [[Scotty McCallum]] did not run for re-election. | ||
*[[Vestavia Hills City Council|Council]]: | *[[Vestavia Hills City Council|Council]]: | ||
**Place 2: [[Don Harwell]] | **Place 1: Incumbent [[Mary Lee Rice]] ran unopposed. | ||
**Place 3: [[David Harwell]] | **Place 2: Incumbent [[Jim Sharp]] (1,861 votes) handily defeated challenger [[Don Harwell]] (806 votes). | ||
**Place 3: [[Steve Ammons]] (1,826 votes) defeated [[David Harwell]] (852 votes) for the open seat. | |||
**Place 4: [[George Pierce]] (1,446 votes) defeated [[Chris Pilleteri]] (1,187 votes) for the open seat. | |||
**Place 5: Incumbent [[David Carrington]] ran unopposed. | |||
==[[Warrior]]== | ==[[Warrior]]== | ||
*[[Mayor of Warrior|Mayor]]: [[Oscar Turner]] | *[[Mayor of Warrior|Mayor]]: Incumbent [[Rena Hudson]] (66%) defeated [[Oscar Turner]] (34%). | ||
*[[Warrior City Council|Council]]: | |||
**District 1 | |||
***Place 1: [[Jerry Bailey]] (incumbent) was unopposed. | |||
***Place 2: [[Brad Fuller]] (incumbent) (64%), defeated challenger [[Joel Washington]]. | |||
***Place 3: [[Theodore Hines]] (incumbent) was unopposed. | |||
**District 2 | |||
***Place 1: [[James Jett]] (incumbent), defeated [[Cecil Wayne Bailey]] with 86% of the vote. | |||
***Place 2: [[Johnny Ragland]] (incumbent) was unopposed. | |||
==[[West Jefferson]]== | ==[[West Jefferson]]== | ||
*[[Mayor of West Jefferson|Mayor]]: [[Troy Ford]] (incumbent) | *[[Mayor of West Jefferson|Mayor]]: Retired West Jefferson Utility Supervisor [[Charles Nix]] defeated [[Troy Ford]] (incumbent) with 64% of the vote. | ||
*[[West Jefferson Town Council|Council]]: | *[[West Jefferson Town Council|Council]]: | ||
**Place 1: | **Place 1: [[John Michael Colburn]] (incumbent) defeated [[David Brasfield]] | ||
**Place 2: [[Aaron Edwards]] (incumbent), [[Larry Rollins]], [[Peggy Davies]] | **Place 2: [[Aaron Edwards]] (incumbent), [[Larry Rollins]], [[Peggy Davies]] | ||
**Place 3: [[Spencer Tuggle]] (incumbent) | **Place 3: [[Spencer Tuggle]] (incumbent) defeated [[Larry Davis]] | ||
**Place 4: | **Place 4: [[Charles Wayne Hughes]] (incumbent) defeated [[Thomas Bruce Bookout]] | ||
**Place 5: [[William Bubba Grantham]] | **Place 5: [[Smokey Parker]] (incumbent) defeated [[William Bubba Grantham]] | ||
==References== | ==References== | ||
*"Candidates seek municipal offices." (July 3, 2008) ''Birmingham News''. | * "Candidates seek municipal offices." (July 3, 2008) ''Birmingham News''. | ||
*Thornton, William (July 15, 2008) "Mountain Brook Mayor Terry Oden, 71, seeking fourth term." ''Birmingham News''. | * Thornton, William (July 15, 2008) "Mountain Brook Mayor Terry Oden, 71, seeking fourth term." ''Birmingham News''. | ||
*Gordon, Robert K. (July 16, 2008) "Mayoral exits intriguing races in Jefferson, Shelby." ''Birmingham News''. | * Gordon, Robert K. (July 16, 2008) "Mayoral exits intriguing races in Jefferson, Shelby." ''Birmingham News''. | ||
*"Candidates seek municial offices." (July 16, 2008) ''Birmingham News''. | * "Candidates seek municial offices." (July 16, 2008) ''Birmingham News''. | ||
*"[http://blog.al.com/birmingham-elections/2008/07/complete_list_of_qualifiers_fo.html Complete list of qualifiers for Aug. 26 municipal elections in Jefferson and Shelby counties]" (July 16, 2008) [[AL.com]] | * "[http://blog.al.com/birmingham-elections/2008/07/complete_list_of_qualifiers_fo.html Complete list of qualifiers for Aug. 26 municipal elections in Jefferson and Shelby counties]" (July 16, 2008) [[AL.com]]. Accessed July 20, 2008. | ||
* "[http://blog.al.com/birmingham-elections/2008/08/municipal_election_results_dat.html Municipal election results database]" (Aug. 26, 2008) [[AL.com]]. Accessed August 27, 2008. | |||
* "[http://www.cityofgardendale.com/General%20Election%20Results%20-%20Total%20Votes%20(Official).pdf City of Gardendale General Election Results]." (n.d.) City of Gardendale. Accessed March 27, 2009. | |||
* "[http://www.cityofgardendale.com/Runoff%20Election%20Results%20-%20Total%20Votes%20(Official).pdf City of Gardendale Runoff Election Results]." (n.d.) City of Gardendale. Accessed March 27, 2009. | |||
[[Category:Jefferson County]] | [[Category:Jefferson County]] | ||
[[Category: | [[Category:Municipal elections|Jefferson County 2008]] | ||
[[Category:2008 events]] | [[Category:2008 events]] |
Revision as of 11:47, 19 June 2023
2008 Jefferson County municipal elections were held August 26, 2008. On the day of the election remnants of the weather system that made landfall as Tropical Storm Fay were lingering over the region.
The following were the contests in cities and towns in Jefferson County. See 2008 municipal elections for contests in other counties.
Adamsville
- Mayor: Pam Palmer avoided a runoff by garnering 672 votes (56%) to replace the retiring Terry Loggins. Stephen Adams (235 votes) finished second in the race. Johnny Click (163 votes) and Terrell Guy (138 votes) also ran.
- Council:
- Ward 1: Anthony Brooklere (150 votes) defeated Mickey McGehee (43 votes) for the open seat.
- Ward 2: Reginald Crawford (109 votes) and incumbent Ed Scott (103 votes) advanced to a runoff, eliminating Gary Herron (22 votes).
- Ward 3: Incumbent Tammy Abston (164 votes) held off a challenge by Joy Ann Perry (109 votes).
- Ward 4: Ron Mosley (135 votes) narrowly defeated incumbent Timothy Buckelew (131 votes).
- Ward 5: Yohance Owens ran unopposed and was certified on July 28.
Brighton
- Mayor: Angelo Hinkle (284 votes) and Rhonda Bean (189 votes) advanced to a runoff, eliminating incumbent mayor Eddie Cooper (181 votes) and Erskine Davis (69 votes). Unofficial runoff returns showed 532 votes for Hinkle to 266 for Bean, who plans to challenge the election on the grounds that Hinkle used city materials for his campaign.
- Council:
- Place 1: Incumbent Joseph Edwards ran unopposed and was certified on August 5.
- Place 2: Barbara Watkins (339 votes) and Jerome McMullin, Jr (295 votes) advanced to a runoff, eliminating Susie Bender (89 votes). Watkins won the runoff 441 to 342.
- Place 3: Incumbent Cora Smith (369 votes) held off a challenge by Andrea Tubbs (332 votes)
- Place 4: Tom Henderson ran unopposed and was certified on August 5. (Barbara Watkins had previously challenged him, but instead ran in Place 2)
- Place 5: Annie Woods (258 votes) and Lonnie Murray (238 votes) advanced to a runoff, eliminating Monroe Holloway (225 votes) in a tight three-way race. Murray overcame the 20-vote primary deficit to win the runoff 452 to 335.
Brookside
- Mayor: Current mayor Roger McCondichie ran unopposed.
- Council:
- Place 1: Dennis Cordell ran unopposed.
- Place 2: David Butler ran unopposed.
- Place 3: Terry Bensko ran unopposed.
- Place 4: Daryl Burr ran unopposed.
- Place 5: Michael Gooch ran unopposed.
Cardiff
- Mayor: Gregory Moore, Jr ran unopposed.
- Council:
- Place 1: Matthew Williams ran unopposed.
- Place 2: Timothy Mitchell ran unopposed.
- Place 3: Peggy Sue Williams ran unopposed.
- Place 4: Jonathan Manning ran unopposed.
- Place 5: Shirley Mitchell ran unopposed.
Center Point
- Mayor: 2-term incumbent Tom Henderson (976 votes) soundly defeated challenger Frederick Burkes (155 votes).
- Council:
- Place 1: Danny King ran unopposed.
- Place 2: Incumbent Linda Kennemur ran unopposed.
- Place 3: Incumbent Roger Barlow (934 votes) defeated challenger Malcolm Pepper (182 votes).
- Place 4: Incumbent Raymond Olan ran unopposed.
- Place 5: Incumbent Terry Leesburg ran unopposed.
Clay
- Mayor: Ed McGuffie defeated incumbent Charles Hart and challengers Vic Aldridge and Dean Kirkner. McGuffie garnered 51% of the vote and thereby won without a runoff. Hart had 36%, Kirkner, a current City Councilman, got 10% and Aldridge got 5%. In all 1,174 of Clay's 6,026 registered voters (29%) turned out for the election.
- Council:
- Place 1: Chuck McGuffie (son of the mayor-elect) kept his Council seat with 63% of the vote. Ricky Farmer and Keith Waterhouse were the unsuccessful challengers.
- Place 2: Kevin Small defeated Jeff Cole by earning 56% of the vote.
- Place 3: Charles Webster ran unopposed.
- Place 4: L. B. Feemster defeated Lou Ann Chestnut with 54% of the vote.
- Place 5: Jackie Hambrick won easily over Stan Gilbreath with 60% of votes cast.
Fairfield
- Mayor: Kenneth Coachman (867 votes) and Johnnie Wyatt (444 votes) advanced to a runoff ahead of incumbent Michael Johnson (431 votes) and challengers Charles Willis, Jr (428 votes) and Gloria Matthews. In the runoff, Coachman secured 1,246 votes to Wyatt's 616.
- Council:
- Council President: Incumbent Eldridge Turner (966 votes) and Darnell Gardner (813 votes) advanced to a runoff, eliminating Howard Cook (440 votes) from the race. Turner edged by Gardner in the runoff 932 to 927.
- District 1: Incumbent Frederick Scott (237 votes) held off challengers Marion Evans (134 votes) and Princess Kemp (64 votes)
- District 2: Incumbent Vincent Smith (124 votes) held off challenger Primus Mack (89 votes)
- District 3: Incumbent William Murray (162 votes) held off challengers Harry Lee (101 votes), Calvin Biggers (27 votes), and Dennis Devaris (3 votes)
- District 4: Ronald Struthers (284 votes) defeated incumbent William Yow (208 votes)
- District 5: Jerry Yarbrough (192 votes) won the open seat over Raymond Childs (109 votes), Larry Williams (32 votes), and Marvin Hill (21 votes)
- District 6: Ves Marable (230 votes) defeated incumbent Willie Hardley, Jr (208 votes)
Fultondale
With no qualified challengers for the full slate of incumbents, Fultondale did not hold an election.
- Mayor: Incumbent Jim Lowery was unopposed.
- Council:
- Incumbent Billy Howell was unopposed.
- Incumbent Joe Bolton was unopposed.
- Incumbent Darrell Hubbert was unopposed.
- Incumbent Tommy Loden was unopposed.
- Incumbent Greg Morris was unopposed.
Gardendale
- Mayor: Othell Phillips (1,988 votes) overcame a 228-vote deficit in the primary to win a runoff against Oscar Mann (1,286 votes). Mann had 1,257 to Phillips 1,029 in the primary. Also running in the 5-way race to replace retiring three-term mayor Kenny Clemmons were Jonathan Dunagan, Dennis Gamble and Matthew Wright.
- Council:
- Ward 1: Incumbent Peggy Tumlin (256 votes, 53.8%) defeated challengers Courtney Cooper (38 votes), Tim Howell (33 votes), and Patt Smith (149 votes) in the general election.
- Ward 2: Incumbent Gary Morris (363 votes, 51.8%) defeated Mike "Buckett" Burkett (338 votes) in the run-off after the two eliminated Tim Clayton and Jody Jones in the general election.
- Ward 3: Alvin Currington (429 votes, 64.6%) defeated Lynn Dodson (235 votes) in the run-off after the two eliminated Jerome Cantrell and Tony Davis in the general election.
- Ward 4: Faith Harper (354 votes, 60.3%) defeated incumbent Billy Flippo (206 votes), plus challengers Larry Gothard (10 votes) and Tommy Jett (17 votes) in the general election.
- Ward 5: Incumbent Wendell Phillips (495 votes, 53.8%) defeated David Morris (425 votes) in the run-off after the two eliminated Chip Hallmark and Tim White in the general election.
Graysville
- Mayor: In the primary, incumbent Doug Brewer (369 votes) and challenger Randy Teeter (244 votes) advanced to a runoff, eliminating Dorothy Hawthorne (169 votes). Brewer controlled the runoff 467 to 363 to win re-election.
- Council:
- District 1: Anthony King ran unopposed.
- District 2: Jill Kelley (85 votes) easily defeated James Fortenberry (14 votes)
- District 3: Incumbent Bobby Brown (91 votes) and challenger Cyndi Summerlin Calhoun (52 votes) advanced to a runoff, eliminating Greg Pridmore (47 votes). Brown won the runoff 121 to 88.
- District 4: Challenger Wanda Nation (64 votes) defeated incumbent Steve Hardin (58 votes) in a narrowly-contested race.
- District 5: Mary Sue Morgan (96 votes) and Bill Billits (75 votes) advanced to a runoff, eliminating Sherrie Simmons (28 votes). Morgan won the runoff 125 to 88.
- District 6: Incumbent Roy Linn, Jr ran unopposed.
Homewood
- Mayor: Scott McBrayer successfully challenged three-term incumbent Barry McCulley, winning 72 percent of the vote (1,964 to 769)
- Council:
- Ward 1
- Place 1: Anthony Smith (unopposed, certified July 28)
- Place 2: Sam Scott defeated incumbent Thomas Hamner, Jr
- Ward 2
- Place 1: Allyn Krall (unopposed, certified July 28)
- Place 2: Vance Moody (unopposed, certified July 28)
- Ward 3
- Place 1: J. J. Bischoff (unopposed, certified July 28)
- Place 2: Walter Jones defeated Frank Martin
- Ward 4
- Place 1: Hunter Payne defeated incumbent Sam Brasseale
- Place 2: David Hooks (unopposed, certified July 28)
- Ward 5
- Place 1: Jackie Langlow (unopposed, certified July 28)
- Place 2: Allan Trippe (unopposed, certified July 28)
- Ward 1
Hoover
- Mayor: Tony Petelos was unopposed for his second term.
- Council:
- Place 1: Trey Lott was unopposed.
- Place 2: Gene Smith III was unopposed.
- Place 3: Mari Morrison was unopposed.
- Place 4: Gary Ivey was unopposed.
- Place 5: Jack Wright was unopposed.
- Place 6: Brian Skelton was unopposed after Vyvette Isabelle withdrew.
- Place 7: John Green III (1,058 votes) and Jimmie Brown (903 votes) earned runoff spots in the race to replace retiring Councilor Mike Natter. Rusty Creel finished third with 692 votes. George Davis withdrew from the race before the election. Green secured 1,411 votes in the runoff to Brown's 1,171.
Hueytown
- Mayor: Incumbent Delor Baumann ran unopposed.
- Council:
- District 1: Incumbent Carole Marks ran unopposed.
- District 2: Incumbent Michael Pickens ran unopposed.
- District 3: Incumbent Phifer Crane ran unopposed.
- District 4: Incumbent Philip Contorno ran unopposed.
- District 5: Incumbent Ray Robertson (261 votes) held off a challenge by John Skates (182 votes).
Irondale
- Mayor: Incumbent Tommy Joe Alexander received 1,248 votes (60%) to keep the office without a runoff. He was challenged by former mayor David Krider (366 votes) and then-city councilors John Schoen (294 votes) and Joan Ratchford (159 votes).
All council districts had open seats with no incumbents running for re-election:
- District 1: James Stewart Jr (281 votes) defeated John London (123 votes).
- District 2: Bob Saunders (180 votes) defeated Bobby Joe Wilson (110 votes).
- District 3: Craig Sanderson (380 votes) defeated Pete Crye (332 votes).
- District 4: Terry Bearden (226 votes) defeated Mark Peavy (126 votes).
- District 5: Christopher Crews (165 votes) defeated Donna Pike (109 votes).
Kimberly
- Mayor: Ralph Lindsey (271 votes) defeated Brian Pharris (189 votes) for the seat vacated by six-term mayor Sam Maze.
- Council: Kimberly's Town Council is elected at-large:
- Place 1: Craig Harris (329 votes) easily defeated incumbent Ric Chandler (106 votes)
- Place 2: Brad Stark (339 votes) handily defeated incumbent Betty Goodwin (111 votes)
- Place 3: Donna Smith Cude (323 votes) soundly defeated incumbent Herschel Suddeth (127 votes)
- Place 4: Lowell Holland (316 votes) resoundingly defeated incumbent Diane Dake (132 votes)
- Place 5: Bob Ellerbrock ran unopposed.
Leeds
- Mayor: Eric Patterson garnered 1,355 votes to defeat incumbent mayor Tac Whitfield (568 votes) and Councilor Carol Phillips (419 votes) without a runoff. The 2,436 votes cast in the election were a record for the city.
- Council:
- District 1: Incumbent Kenneth Washington (290 votes) held off a challenge by Arthur Kell, Jr (62 votes)
- District 2: Incumbent Ross Bartee (364) won a tight race against challenger Ron Westmoreland (354 votes)
- District 3: Susan Carswell ran unopposed.
- District 4: Charlotte Earnest ran unopposed.
- District 5: Incumbent Cary Kennedy (187 votes) and challenger Johnny Kile (156 votes) advanced to a run-off, eliminating Devoris Ragland (118 votes). Kile went on to defeat Kennedy for the seat.
Lipscomb
- Mayor: Melanie Bouyer earned 203 of 355 votes cast to win the mayoral race without a runoff. Deborah Miller, the incumbent appointed by Governor Bob Riley to fill a vacancy, earned only 99 votes. Challengers Theodus Sanders and Bobby Lucas garnered 29 and 24 votes, respectively.
- Council:
- District 1: Lillie Kennedy ran unopposed.
- District 2: Incumbent Benny Ragland ran unopposed.
- District 3: Tonja Baldwin ran unopposed.
- District 4: Incumbent Brenda Renz ran unopposed.
- District 5: Geraldine Hotzel (44 votes) and Frederick Newell (35 votes) advanced to a run-off, eliminating Melinda Richburg (14 votes).
Maytown
- Mayor: Incumbent Ann Goolsby ran unopposed.
- Council:
- Place 1: Gwin Wilder ran unopposed.
- Place 2: Charlotte Sparks ran unopposed.
- Place 3: Incumbent Ramona Martin ran unopposed.
- Place 4: Incumbent Willie Rowe ran unopposed.
- Place 5: Incumbent Michael Wilder ran unopposed.
Midfield
- Mayor: Incumbent Gary Richardson (267 votes) held off a challenge by Richard Shows (42 votes) to earn re-election.
- Council:
- Place 1: Incumbent Terry Adams ran unopposed.
- Place 2: Incumbent Reggie Wilson ran unopposed.
- Place 3: Incumbent Jimmie Robinson ran unopposed.
- Place 4: Incumbent Janice Anderson ran unopposed.
- Place 5: Incumbent Velma Johnson ran unopposed.
Morris
- Mayor: Incumbent Craig Drummonds (206 votes) successfully held of a challenge from Jay Strickland (155 votes)
- Council:
- Place 1: Incumbent Clovis Laney ran unopposed.
- Place 2: Incumbent Joe Pylant ran unopposed.
- Place 3: Incumbent Ray Densomre ran unopposed.
- Place 4: Lynn Posey Aguirre ran unopposed.
- Place 5: Phillip Dillard ran unopposed.
Mountain Brook
Mulga
- Mayor: Incumbent Dennis McCrary (100 votes) held off challenges from Brenda Jordan (75 votes) and Johnny Lankford (6 votes).
- Council:
- District 1: Michelle Randall (46 votes) handily defeated incumbent Debra Coe (14 votes)
- District 2: Incumbent Joy Smith ran unopposed.
- District 3: Susann Renee Adkins (10 votes) defeated incumbent Bonnie Varner Maharrey (8 votes) in light voting.
- District 4: Incumbent Wayne Jones ran unopposed.
- District 5: Kimberly Dye (26 votes) defeated Robyn Whatley (17 votes) and John Shore (5 votes).
Pinson
- Mayor: Incumbent Hoyt Sanders ran unopposed.
- Council:
- Place 1: Incumbent Dawn Tanner (218 votes) successfully fended off the challenge from Michael Brad Walker (110 votes)
- Place 2: Incumbent Joe Cochran ran unopposed.
- Place 3: Incumbent Shane Shelnutt (152 votes) and challenger David Meadows (147 votes) advanced to a runoff, eliminating Cathy Leslie (32 votes).
- Place 4: Incumbent John Churchwell ran unopposed.
- Place 5: Incumbent Joy Clayton ran unopposed.
Pleasant Grove
- Mayor: Incumbent Jerry Brasseale garnered 80% of the vote against challengers Ronald Capps, Roland "Joey" Douglas II and Veta Agee.
- Council:
- Place 1: Incumbent Phillip Houston defeated challenger Clay Custred, with 88% of the vote.
- Place 2: Incumbent James Mosley got 52% of the vote against challengers Gerald Davis and Angela Lewis.
- Place 3: Terrie Hicks was unopposed.
- Place 4: Incumbent Paula Johnson garnered 75% of the vote against challengers Jay Henson and Sherian Minor.
- Place 5: William "Skeeter" Bullion was unopposed.
Sylvan Springs
- Mayor: Incumbent Stevan Parsons garnered 92% of the vote against challenger Johnny Carver.
- Council:
- District 1: Charles Larry Smith (incumbent)
- District 2: Tammy Jo Eaton Bousack (incumbent)
- District 3: G. M. "Mike" Thompson (incumbent)
- District 4: Dennis Brand (incumbent)
- District 5: Rickey Jones (incumbent)
Tarrant
- Mayor: Incumbent Loxcil Tuck won 63% of the vote, easily defeating four challengers. Tarrant police officer Margaret Ingram led the rest of the pack with 33%. Michael Miller earned 35 votes. Tina Churchwell Ingram had five and Antwon Womack had four.
- Council:
- District 1: Annette Dunner, incumbent Dennis Middlebrooks
- District 2: Laura Horton
- District 3: W. L. "Junior" Jenkins (incumbent),Randy Alden Manning, Patrice Williams
- District 4: Incumbent Joe Matthews, George Allen Parker
- District 5: John Tommy Bryant, Dell Marie Walker-Ellis
Trafford
- Mayor: Robert Niblett got 133 votes to Kenneth Sanders' 116 to win a runoff for mayor. Other challengers included Clint Daniels, Brenda Reno, and Otis Young.
- Council:
- Place 1: William Motes, Jo Ann Niblett
- Place 2: Micki Aaron, Tim Waddell
- Place 3: Alan Camp (incumbent)
- Place 4: Kim Young Hayes (incumbent)
- Place 5: Corace Cole, Debra Little Miller
Trussville
- Mayor: Gene Melton won a fourth term as mayor, successfully defending his office from challenger Jim Robinson by a 2,202 to 1,198-vote margin (65%).
- Council:
- Place 1: Wayne Quick, Wayne Tayor (incumbent)
- Place 2: Buddy Aydelette (incumbent)
- Place 3: Jonathan Barbee, Buddy Choat
- Place 4: Rob Meadows, Brian Plant (incumbent)
- Place 5: Wayne Davenport, Anthony Montalto, Susan Rochester
Vestavia Hills
- Mayor: Butch Zaragoza was certified as the mayor-elect after challenger Dan Calloway dropped out of the race on July 17. Scotty McCallum did not run for re-election.
- Council:
- Place 1: Incumbent Mary Lee Rice ran unopposed.
- Place 2: Incumbent Jim Sharp (1,861 votes) handily defeated challenger Don Harwell (806 votes).
- Place 3: Steve Ammons (1,826 votes) defeated David Harwell (852 votes) for the open seat.
- Place 4: George Pierce (1,446 votes) defeated Chris Pilleteri (1,187 votes) for the open seat.
- Place 5: Incumbent David Carrington ran unopposed.
Warrior
- Mayor: Incumbent Rena Hudson (66%) defeated Oscar Turner (34%).
- Council:
- District 1
- Place 1: Jerry Bailey (incumbent) was unopposed.
- Place 2: Brad Fuller (incumbent) (64%), defeated challenger Joel Washington.
- Place 3: Theodore Hines (incumbent) was unopposed.
- District 2
- Place 1: James Jett (incumbent), defeated Cecil Wayne Bailey with 86% of the vote.
- Place 2: Johnny Ragland (incumbent) was unopposed.
- District 1
West Jefferson
- Mayor: Retired West Jefferson Utility Supervisor Charles Nix defeated Troy Ford (incumbent) with 64% of the vote.
- Council:
- Place 1: John Michael Colburn (incumbent) defeated David Brasfield
- Place 2: Aaron Edwards (incumbent), Larry Rollins, Peggy Davies
- Place 3: Spencer Tuggle (incumbent) defeated Larry Davis
- Place 4: Charles Wayne Hughes (incumbent) defeated Thomas Bruce Bookout
- Place 5: Smokey Parker (incumbent) defeated William Bubba Grantham
References
- "Candidates seek municipal offices." (July 3, 2008) Birmingham News.
- Thornton, William (July 15, 2008) "Mountain Brook Mayor Terry Oden, 71, seeking fourth term." Birmingham News.
- Gordon, Robert K. (July 16, 2008) "Mayoral exits intriguing races in Jefferson, Shelby." Birmingham News.
- "Candidates seek municial offices." (July 16, 2008) Birmingham News.
- "Complete list of qualifiers for Aug. 26 municipal elections in Jefferson and Shelby counties" (July 16, 2008) AL.com. Accessed July 20, 2008.
- "Municipal election results database" (Aug. 26, 2008) AL.com. Accessed August 27, 2008.
- "City of Gardendale General Election Results." (n.d.) City of Gardendale. Accessed March 27, 2009.
- "City of Gardendale Runoff Election Results." (n.d.) City of Gardendale. Accessed March 27, 2009.